ՕԵԿ–ից դուրս եկածը հույսը կապում է ՕԵԿ–ականների հետ
-Այսօր սկզբունքորեն օրենսդրությունը լեզվի դեմ է,-«Ուրբաթ» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է Լեզվի պետական տեսչության պետի պաշտոնակատար Սերգո Երիցյանը՝ նշելով, որ շատ դեպքերում գործող անկատար օրենսդրությունը Լեզվի պետական տեսչության գործունեության համար խոչընդոտ է դառնում։ Այդ է պատճառը, որ Լեզվի պետական տեսչությունը մի շարք օրենքներում հստակեցումներ և ճշգրտումներ կատարելու նպատակով օրենսդրական նախաձեռնությամբ է պատրաստվում հանդես գալ։
ՀՀ ԱԺ ներկայացված օրենսդրական այդ նախաձեռնության ընդունման հարցում նախկին ՕԵԿ-ական Սերգո Երիցյանը որքանո՞վ է իր հույսը կապում ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում առաջադրված, կրկին նախկին ՕԵԿ-ական, Սամվել Բալասանյանի աջակցության հետ։ «7օր»-ի  այս հարցին Ս. Երիցյանը պատասխանել է.
-Յուրաքանրչյուր պատգամավոր իր նպաստը պետք է բերի այս օրենքի ընդունմանը՝ սկսած ԱԺ նախագահից մինչև պատգամավորները։ Սա այն օրենքն է, որի նկատմամբ հոգատար կամ շահագրգիռ վերաբերմունք յուրաքանչյուր պատգամավոր պետք է ունենա։ Ես հույսեր եմ կապում մեր բոլոր պատգամավորների հետ՝ այդ թվում և «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորների հետ։

Бывший член партии «Оринац еркир» связывает надежду с этой партией
«Сегодня законодательство принципиально против языка», - заявил и.о. начальника Государственной инспекции языка Серго Ерицян, добавив, что во многих случаях имеющееся, но  бездействующее законодательство становится препятствием для деятельности Государственной инспекции языка. Именно это является причиной того, что с целью внесения уточнений и поправок в ряд законов, Государственная инспекция языка собирается выступить с законодательной инициативой.
На вопрос «7or » о том, насколько он, бывший член партии «Оринац еркир», связывает свои надежды с поддержкой бывшего однопартийца, выдвинутого на должность вице-спикера НС Самвела Баласаняна в вопросе принятия этой законодательной инициативы, представленной в НС РА, Ерицян ответил:
«Каждый депутат должен оказывать содействие в принятии закона, от председателя НС до депутата. Это тот закон, к которому каждый депутат должен проявлять особое отношение. Я связываю свои надежды со всеми нашими депутатами,  в том числе и с депутатами фракции «Оринац еркир».