ԱՄՆ–ը և Իրաքը կբանակցեն ԻՊ դեմ հատուկ ուժեր ստեղծելու հարցով
ԱՄՆ–ը և Իրաքը բանակցություններ կսկսեն «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ պայքարելու նպատակով համատեղ հատուկ ուժեր ստեղծելու հարցով։ Այս մասին գրում է «Reuters»–ը՝ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյային հղումով։
Սպիտակ տունը հավանություն է տվել համապատասխան բանակցությունների անցկացմանն Իրաքի վարչապետ Հայդեր Ալ–Աբադիի հետ։
«Reuters»–ին նաև հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ–ը հատուկ նշանակության ուժեր կտեղակայի Էրբիլ գավառում՝ Հյուսիսային Իրաքում։
Նշենք, որ նախօրեին՝ հոկտեմբերի 30–ին, ամերիկյան մի շարք լրատվամիջոցներ («Reuters», «NBC», «ABC», «The Wall Street Journal») հաղորդել են ԱՄՆ–ի՝ Սիրիա հատուկ նշանակության ուժեր ուղարկելու մասին։ Տարբեր տվյալներով՝ ուղարկվել է 20–100 զինվորական։ Նշվում է, որ նրանք Սիրիայում բացառապես խորհրդականի դեր են կատարելու։

США и Ирак проведут переговоры о создании совместных сил для борьбы с ИГ
США и Ирак проведут переговоры о создании специальных сил для борьбы с террористами «Исламского государства», передает «Reuters» со ссылкой на высокопоставленный источник в администрации президента США. Белый дом одобрил проведение переговоров с премьер-министром Ирака Хайдером Аль-Абади.
Агентству также стало известно, что США разместят силы специального назначения в провинции Эрбиль в северном Ираке.
Отметим, что 30 октября ряд американских СМИ («Reuters», NBC, ABC, «The Wall Street Journal») сообщали о направлении в Сирию американских сил специального назначения (назывались различные цифры – от 20 до 100 военных), которые будут выполнять на сирийской территории исключительно функции советников.