Վիեննայի հանդիպման մասնակիցները համաձայնեցրել են Սիրիայի հակամարտության կարգավորման ծրագիրը (տեսանյութ)
Վիեննայի բանակցություններին մասնակից երկրների ԱԳՆ ղեկավարները համաձայնեցրել են սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցով իրականացվելիք քայլերի վերաբերյալ փաստաթուղթը։ «vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանն ընդհանուր դիրքորոշում է որդեգրվել բանակցությունների հետագա շարունակության հարցով։
Ինչպես գրում է «ՏԱՍՍ»–ը, հանդիպումն 8 ժամ է տևել.
«Դրանք պատմական բանակցություններ էին, քանի որ առաջին անգամ միևնույն սեղանի շուրջ էին հավաքվել բոլոր խաղացողները,–հանդիպման արդյունքներն ամփոփելիս ասել է եվրոպական արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին,–կարծում եմ՝ մենք ունենք որոշակի ընդանուր դիրքորոշում, որը կարող ենք զարգացնել հետագայում»։
Նրա խոսքերով՝ քաղաքական կարգավորման գործընթացը ՄԱԿ ղեկավարությամբ իրականացնելու հիմք կա։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսն էլհավաստել է, որ վիեննական հանդիպման մասնակիցներն առաջընթաց են արձանագրել մի շարք հարցերի շուրջ, սակայն լիակատար համաձայնություն նրանց մեջ դեռևս չկա։
«Երկու շաբաթ հետո մենք նորից կհանդիպենք նույն կազմով»,–նշել է Ֆաբիուսը։
Նրա խոսքերով՝ հիմնական վիճելի հարցը եղել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետագա ճակատագիրը.
«Ասադը սիրիական ողբերգության հիմնական մեղավորն է. նա չի կարող մասնակցել Սիրիայում հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացին»։
Որոշ տվյալներով՝ քննարկվել է նաև Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում կրակի դադարեցման հարցը։ Ընդ որում՝ արևմտյան երկրների ներկայացուցիչները հիմնական շեշտադրումը դրել են Սիրիայում ՌԴ ՌՏՈւ–ի գործողությունների դադարեցման վրա։
Անսպասելի է եղել բանակցություններին Չինաստանի ներկայությունը։ Այդպիսով ավստրիական մայրաքաղաքում կայացած հանդիպմանը ներկա են եղել ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ երկրների բոլոր ներկայացուցիչները և Իրանի միջուկային խնդրով բանակցությունների բոլոր մասնակիցները։ Ընդհանուր առմամբ, բանակցություններին մասնակցել է 19 երկրի պատվիրակություն։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսն էլ հավաստել է, որ վիեննական հանդիպման մասնակիցներն առաջընթաց են արձանագրել մի շարք հարցերի շուրջ, սակայն լիակատար համաձայնություն նրանց մեջ դեռևս չկա։

Участники венской встречи согласовали план урегулирования сирийского кризиса (видео)
Главы МИД в Вене согласовали документ о шагах по урегулированию сирийского кризиса. На встрече по Сирии найдена общая позиция для продолжения переговоров, передает «Vesti.ru».
Сообщается, что дискуссия по сирийскому конфликту продолжалась порядка 8 часов. «Это непростые переговоры, но они были историческими, потому что впервые за одним столом для переговоров собрались все игроки, – сказала по итогам встречи глава европейского внешнеполитического ведомства Федерика Могерини. – Я считаю, что у нас есть определенная общая позиция, которую мы можем развивать в будущем».
По ее словам, есть база для начала политического процесса под руководством ООН.
В свою очередь глава МИД Франции Лоран Фабиус по итогам дискуссий констатировал, что участники венской встречи по Сирии достигли прогресса по ряду вопросов, но полного согласия между ними нет.
«Через две недели мы вновь соберемся в том же составе», – отметил Фабиус.
По его словам, главным спорным вопросом остается будущая судьба президента САР Башара Асада. «Асад является главным виновником сирийской трагедии, он не может быть частью будущего политического проекта в Сирии», – считает глава внешнеполитического ведомства Франции.
Госсекретарь США Джон Керри удовлетворен переговорами в Вене и назвал их конструктивными.
Главной темой заседания в Вене стал новый запуск процесса политического диалога в САР. Речь шла, в частности, о содействии в формировании представительной делегации сирийской оппозиции. Обсуждалась также координация усилий в борьбе с терроризмом.
По некоторым данным, обсуждались перспективы прекращения огня в САР, причем со стороны западных стран акцент делался на необходимости прекращения операции ВКС РФ в Сирии.
Неожиданным было участие в переговорах представителей Китая. Таким образом, на переговорах в австрийской столице были представлены все постоянные члены Совета Безопасности ООН, все участники переговоров по ядерному досье ИРИ, ведущие страны ближневосточного региона и Европы. В целом в многосторонней встрече в Вене приняли участие делегации 19 государств.