ԱՄՆ–ը մտածում է Սիրիայում ցամաքային գործողությունների անցնելու մասին
Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ը ցամաքային գործողությունների կանցնի Սիրիայում և Իրաքում։ Ավելի վաղ Վաշինգտոնը վստահեցրել էր, որ սիրիական հակամարտությանը խառնվելը կսահմանափակվի միայն օդային հարվածներով։ Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ–ը սկսել է ավիահարվածներ հասցնել ԻՊ դիրքերին 2014թ. սեպտեմբերից։
«Մենք չենք խուսափի մեր գործընկերներին ցույց տրվող աջակցությունից՝ գրոհելով «Իսլամական պետության» դիրքերն ավիահարվածներով կամ ինքնուրույն՝ ցամաքային գործողություններով»,– Քարթերի խոսքերն է մեջբերում «NBC»–ն։
Քարթերը հիշեցրել է նախորդ շաբաթ Իրաքի հյուսիսում ԱՄՆ–ի՝ քրդական ուժերի հետ համատեղ գերիներին ազատելու գործողության մասին։
Սենատի առաջ ելույթ ունեցող Քարթերը շեշտել է, որ ամերիկյան ռմբակոծումներն ավելի հաճախակի և հուժկու կդառնան։ Նրա խոսքերով՝ Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ դեմ պայքարում ամերիկյան բանակը կկենտրոնանա Ռաքքայի և Ռամադիի (Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկիչների կենտրոնների) վրա։
Քարթերը նաև նշել է, որ ԱՄՆ–ը կշարունակի աջակցել «սիրիական չափավոր ընդդիմությանը», որը Ռաքքայի շրջանում վերջերս որոշ հաջողությունների է հասել ահաբեկիչների դեմ պայքարում։ Միևնույն ժամանակ, Քարթերը խոստովանել է, որ ԱՄՆ–ի փորձերը՝ սիրիացի չափավոր ապստամբներից ԻՊ դեմ պայքարելու համար նոր զիված ուժեր ձևավորել, տապալվել են։ ԱՄՆ–ի նոր մոտեցումը, ըստ նրա, հետևյալն է՝ աշխատել այն խմբերի ստուգված առաջնորդների հետ, որոնք արդեն կռվում են ահաբեկիչների դեմ, զենք տալ նրանց և պատրաստել՝ աջակցելով նրանց գործողություններին օդից։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ–ը քանիցս քննադատել է Մոսկվային՝ հայտարարելով, որ ռուսական ավիացիան, իբր, պայթեցնում է ոչ թե ահաբեկիչներին, այլ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդներին՝ սիրիական ընդդիմությանը։
Անդրադառնալով ցամաքային գործողությունների անցնելու Պենտագոնի հայտարարությանը՝ ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ դեռևս հստակ հասկանալի չէ, թե ամերիկյան ռազմական գերատեսչությունն ինչ նկատի ունի։
«Դա ծանուցում չէր, ոչ։ Գիտեք՝ դեռ պետք է գլուխ հանել մանրամասներից, թե ինչ էր նկատի առնվում։ Դեռևս հասկանալի չէ»,– «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Պեսկովը։

США не исключают проведение наземных операций в Сирии
Глава Пентагона Эштон Картер заявил, что США будут осуществлять операции на земле в Ираке и Сирии, передает NBC.
«Мы не будем воздерживаться от поддержки наших партнеров в их атаках на позиции «Исламского государства» или от проведения подобных миссий самостоятельно через авиаудары или прямые действия на земле», – заявил Картер, выступая перед комитетом Сената США по вооруженным силам.
Картер упомянул о прошедшей на прошлой неделе совместной операции по освобождению заложников, которую США провели совместно с курдскими силами на севере Ирака.
В ходе своего выступления Картер заявил, что американские бомбардировки позиций ИГ будут чаще и мощнее. В своей борьбе против ИГ в Сирии и Ираке американская армия, по словам Картера, будет концентрироваться на Ракке (центр террористов в Сирии) и на городе Рамади, столице иракской провинции Анбар.
Картер заявил, что США будут продолжать поддержку «умеренных сирийских сил», которые в последнее время в окрестностях Ракки достигли определенных успехов в борьбе с террористами ИГ. При этом он признал, что попытки США сформировать новые вооруженные силы из сирийских умеренных повстанцев для борьбы с ИГ провалились. Новый подход США, по словам Картера, заключается в том, чтобы работать с проверенными лидерами тех групп, которые уже воюют против террористов, давать им оружие и проводить военную подготовку, поддерживая их действия ударами с воздуха.
Напомним, что США начали наносить авиаудары по позициям «Исламского государства» в Сирии в сентябре 2014 года. Вашингтон тогда подчеркивал, что операция будет ограничена ударами с воздуха. С самого начала российской воздушной операции в Сирии США критиковали Москву за то, что российская авиация якобы наносит удары не по позициям террористов, а по умеренным противникам президента Сирии Башара Асада.
Касаясь заявления Эштона Картера о возможных наземных операциях в Сирии, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил о необходимости разобраться в деталях
«Это не анонсирование, нет. Пока, вы знаете, пока нужно просто разбираться с деталями, что имеется в виду. Пока не понятно», – приводит его слова РИА «Новости».