Շ. Թորոսյան. «Վան Բայբուրդը Վրաստանի նախագահների մշտական խորհրդականն է»
Վրաստանի նախագահի ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդական Վան Բայբուրդի հայտարարարություններին ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական  միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը «7օր»-ին ասել է.
-Վան Բայբուրդն այդ դերակատարումն, այդ անշնորհակալ գործն է ստանձնել։ Նա մշտական խորհրդականն է Վրաստանի նախագահների, և մի կասկածեք, որ եթե վաղը Սահակաշվիլին փոխվի, նա դարձյալ խորհրդական է մնալու, որովհետև այն անշնորհակալ դերակատարումը, որ ինքն է անում, բացառիկ հատկությունների տեր մարդիկ կարող են ստանձնել։
Շ. Թորոսյանը նաև հավելել է, թե անկախ նրանից՝ ով կամ ովքեր և ինչպես են փորձում կոծկել Վրաստանի հայության և մասնավորապես ջավախահայության առջև ծառացած հիմնախնդիրները, մինևնույն է, այդ խնդիրները չեն վերանում.
-Այդ կոծկումները և այն մարդիկ, ովքեր զբաղված են այդ անշնորհակալ գործով, ավելի մեծ հարված են հասցնում հայ-վրացական հարաբերություններին, և ոչ թե նպաստում են այդ հարաբերությունների զարգացմանը։ Որովհետև եթե առկա խնդիրները կան, և դրանում ոչ ոք չի կասկածում, բնականաբար պետք է վեր հանել այդ խնդիրները և փորձել դրանց լուծում տալ, և ոչ թե թաղել։ Ջայլամի քաղաքականությամբ շատ կարելի է զբաղվել, բայց չէ՞ որ կարելի է շնորհակալ գործով զբաղվել։ Ճիշտ է, այդ մարդն այդ դերակատարումն ունի, դրա համար նա վարձատրվում է, դրա համար նրան վճարում են, բայց միևնույն է, նա արջի ծառայություն է մատուցում թե՛ վրացական իշխանություններին, և թե՛ մեծ վնաս է հասցնում հայ-վրացական հարաբերություններին։ Չի կարելի ուղղակի ծածկել, թաքցնել, կոծկել ակնհայտ փաստերը և եղած փաստերն էլ շարադրել այնպես, թե դրանք վնաս չեն բերում Վրաստանի հայությանը։ Մասնավորապես ես մի դրվագի անդրադառնամ, թե հայերեն ժամերի կրճատումը հայապահպանությանը վնաս չի հասցնում։ Դա մեկնաբանելու կարիք անգամ չեմ տեսնում։

Ш. Торосян: «Ван Байбурд – постоянный советник президентов Грузии»
В ответ на заявления советника президента Грузии по вопросам национальных меньшинств Вана Байбурда, депутат НС РА, председатель Земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян сказал «7or»:
«Ван Байбурд взял на себя эту роль, это неблагодарное дело. Он - постоянный советник президентов Грузии и не сомневайтесь, что если завтра Саакашвили сменится, то он все равно останется советником, поскольку та неблагодарная роль, которую он выполняет, могут взять на себя лишь люди с исключительными свойствами».
Ш. Торосян также добавил, что независимо от того кто и как пытается замять проблемы стоящие перед армянством Грузии и, в частности, джавахкскими армянами все равно эти проблемы не устраняются.
«Это скрытие и те люди, которые заняты этим неблагодарным делом, наносят по армяно-грузинским отношениям еще больший удар, а не способствуют развитию этих отношений. Поскольку если данные проблемы существуют, а никто в этом не сомневается, то естественно нужно поднять эти проблемы и попытаться найти им решение, а не прикрывать. Страусиной политикой можно заниматься долго, но ведь можно заниматься и благодарным делом? Да, этот человек выполняет свою роль, за это он получает зарплату, за это ему платят, но в любом случае он оказывает медвежью услугу грузинским властям и наносит большой урон армяно-грузинским отношениям. Нельзя просто прикрыть, скрыть, замазать очевидные факты, а имеющиеся факты преподносить так, будто бы они не наносят вреда армянству Грузии. Например, тот фрагмент о том, что сокращение часов армянского языка, якобы не наносит вреда в деле сохранения армянской идентичности. Я даже не считаю необходимым комментировать это», - отметил Ширак Торосян.