Ինչո՞ւ «Ժառանգությունը» Լևոն Տեր–Պետրոսյանին սատարեց
-Խորհուրդ կտամ՝ բոլոր այն մարդկիկ, ովքեր ինչ-որ խնդիրներ են տեսնում «Ժառանգության»՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարելու հարցի շուրջ, թող տեսնեն նաև այդ ժամանակ մամուլում հրապարակված «Ժառանգության» ներկայացուցիչների ասածները, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մենք և Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տարբեր դիրքորոշումներ ունենք։ Մեր սատարումը Լևոն-Տեր-Պետրոսյանին բացառապես եղել է հասարակության շահը ներկայացնելու խնդրում և հասարակական պահանջը, պատվերը կատարելու հարցի շուրջ,-«Փաստարկ» ակումբում լրագրողների հատ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը։
Նա նշել է, որ 2008թ. համաժողովրդական շարժման բուն նպատակը Հայաստանում բուն իշխանափոխություն իրականացնելն էր, և հասարակական շարժման բուն նպատակն այդ պահին Ղարաբաղի հարցի լուծումը չէր։
-Իհարկե, Ղարաբաղի հարցի հետ կապված, հնարավոր է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր դիրքորոշումը չէր փոխել, և դրա մասին մենք տեղյակ ենք, բայց քանի որ խնդիրը դրված էր իշխանափոխությունը և ոչ թե Ղարաբաղի հարցի լուծումը, ուստի և մենք սպասարկեցինք ժողովրդի այդ պահանջը, որ տեղի ունենան ազատ, արդար ընտրություններ և իշխանափոխություն։ Չէ՞ որ շարժումը ղարաբաղյան խնդրին կամ հայ-թուրքական հարաբերություններին չէր վերաբերում,-ասել է Արմեն Մարտիրոսյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ստեղծվեց «Ոչ»-ի շարժումը, որտեղ «Ժառանգությունը» հիմնական դերակատարներից էր ՀՀԴ-ի հետ միասին։ Հետևաբար նա նշել է, որ պետք է տարանջատել յուրաքանչյուր շարժման թիրախն ու գլխավոր նապատկը։
-Չեմ կարծում, որ պարզ չէ, թե ինչո՞ւ «Ժառանգությունը» սատարեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Չէ՞ որ հասարակության այն հատվածը, որը հավաքված էր Ազատության հրապարակում, այնտեղ ոչ թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անձի համար էր եկել, այլ եկել էր փոփոխություններ կատարելու ակնկալիքով, իշխանափոխություն կատարելու ակնկալիքով,-նշել է նա։

Почему партия «Наследие» не поддержала Левона Тер-Петросяна?
«Я бы посоветовал всем тем, кто видит какие-то проблемы в связи с вопросом оказания партией «Наследие» поддержки Левону Тер-Петросяну, прочитать все опубликованные в прессе  заявления представителей партии «Наследие» о том, что в вопросе Нагорного Карабаха мы с Левоном Тер-Петросяном придерживаемся различных позиций. Наша поддержка Левону Тер-Петросяну была исключительно в представлении общественных интересов, выполнении общественных требований и заказа», - заявил на встрече с журналистами в клубе «Пастарк» член фракции «Наследие» Армен Мартиросян.
Он отметил, что истинной целью всенародного движения 2008 года было осуществление истинной смены власти в Армении, а истинная цель общественного движения на тот момент не сводилась к решению Карабахского конфликта.
«Несомненно,  в связи с Карабахским конфликтом, возможно, Левон Тер-Петросян не изменил свою позицию  и об этом всем нам известно, но так как проблема заключается в смене власти, а не в решении Карабахского конфликта, мы удовлетворили требование народа, которое состояло в проведении справедливых, свободных выборов и смены власти. Ведь движение не относится ни к Карабахскому конфликту, ни к армяно-турецким отношениям», - отметил Мартиросян.
Он напомнил также, что в связи с армяно-турецкими отношениями, было создано движение «Нет!», в котором партия «Наследие», вместе с АОД, играли главную роль. Следовательно, по его словам, необходимо разграничивать в любом движении понятие мишени и основной цели.
«Не думаю, что остается неясным, почему «Наследие» поддержала Левона Тер-Петросяна, ведь та часть общества, которая собралась на Площади свободы, собралась там не ради личности  Левона Тер-Петросяна, а с надеждой на осуществление перемен и смены власти», - отметил он.