«Toyota»–ն մտադիր է հրաժարվել բենզինային շարժիչներից
«Toyota» ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ մինչև 2050թ. նախատեսում են հրաժարվել բենզինային շարժիչներից: «Автостат»-ի փոխանցմամբ՝ այդ քայլին ընկերությունը նախատեսում է դիմել «Toyota Environmental Global Challenge 2050» բնապահպանական ծրագրի շրջանակներում:
«Դուք կարող եք ասել, որ 35 տարին երկար ժամկետ է: Սակայն ավտոարտադրողի տեսակետից ներքին այրման դասական շարժիչներից հրաժարվելն արտառոց իրադարձություն է», - հայտարարել է «Toyota»-ի գործադիր տնօրեն Կիետակա Իսեն՝ հավելելով, որ ընկերությունն, այնուամենայնիվ, կարող է պահպանել բենզինային շարժիչներով աշխատող ավտոմեքենաների որոշակի քանակ՝ նվազ զարգացած շուկաներում վաճառելու համար։
Ապագայում «Toyota» ընկերությունը նախատեսում է արտադրել հիբրիդային և ջրածնային շարժիչներով ավտոմեքենաներ: 2020թ. նախատեսվում է վաճառել առնվազն 1.5 մլն նման ավտոմեքենա: Այդ նպատակով արդեն 5 տարի անց ընկերությունը նախատեսում է ստեղծել հիբրիդային շարժիչներով ավտոմեքենաներ իր արտադրանքի բոլոր հատվածներում: Բոլոր այդ միջոցների օգնությամբ «Toyota»-ն նախատեսում է մինչև 2050թ., 2010թ. համեմատ, 90%-ով նվազեցնել իր արտադրած ավտոմեքենաների վնասակար արտանետումները:

«Toyota» откажется от бензиновых автомобилей к 2050 году
Компания «Toyota» собирается полностью отказаться от машин с чисто бензиновыми силовыми установками к 2050 году. Как сообщает «Auto.vesti.ru», подобные радикальные планы «Toyota» входят в новую глобальную стратегию компанию, которую назвали «Toyota Environmental Global Challenge 2050».
«Вы можете сказать, что 35 лет – это большой срок. Однако в представлении автопроизводителя отказ от традиционных двигателей внутреннего сгорания выглядит чем-то из ряда вон выходящим», – заявил управляющий директор «Toyota» Киетака Исе. Но топ-менеджер также допустил, что у «Toyota» может сохранить небольшое число бензиновых моделей для продаж «в менее развитых рынках».
В будущем «Toyota» планирует делать ставку на гибриды и автомобили с водородными силовыми установками. И к 2020 году компания намерена продавать не менее 1,5 миллионов гибридных машин в год. Для этого уже через пять лет у «Toyota» должны появиться гибридные машины в каждом из сегментов. А с помощью всех этих мер к 2050 году в «Toyota» рассчитывают снизить общее количество вредных выбросов своих машин на 90% по сравнению с 2010 годом.