Օբաման վետո է դրել Ուկրաինային զենքի մատակարարումը սկսել թույլատրող օրինագծի վրա
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման վետո է դրել 2016 ֆինանսական տարում պաշտպանական միջոցների օրինագծի վրա, որն ուժի մեջ էր մտել հոկտեմբերի 1–ից։ Ի թիվս այլ հարցերի՝ այդ օրինագծում ընդգրկվել էր նաև Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելու հարցը։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»–ը։
Այս քայլի մասին Սպիտակ տունը նախապես էր հայտարարել, և այն տեղի է ունեցել լրագրողների և տեսախցիկների առջև։
ԱՄՆ նախագահի նման որոշման պատճառների մասին նրա մամուլի խոսնակ Ջոշուա Էռնստը բազմիցս ասել է։ Նրա խոսքով՝ վարչակազմի ղեկավարին չեն բավարարում մի քանի «պահուստային ֆոնդերը», որոնք ընդգրկվել են նախագծում, և որոնք վարչակազմը համարում է երկրի ռազմական կարիքների ֆինանսավորման նկատմամբ «անպատասխանատու մոտեցման» դրսևորում, ինչպես նաև՝ «Գուանտանամոյի բանտի փակման համար խոչընդոտների» վերաբերյալ առանձին դրույթները:
Փաստաթուղթն ավելի վաղ ընդունվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից։ Համաձայն դրա՝ ռազմական կարիքների համար հատկացումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 612 մլրդ դոլար: Այն Պենտագոնի ղեկավար Էշթոն Քարթերին Կիևին «անվտանգության և հետախուզության ոլորտում պատշաճ աջակցություն» ցուցաբերելու համար 300 մլն դոլար օգտագործելու իրավունք է տալիս:
Սենատում հանրապետական մեծամասնության ղեկավար Միթչ Մաքքոնելը վստահություն է հայտնել, որ Կոնգրեսի վերին պալատը կկարողանա հաղթահարել ռազմական բյուջեի նախագծի վրա Օբամայի դրած վետոն:

Обама наложил вето на разрешающий поставки оружия Украине законопроект
Президент США Барак Обама наложил вето на проект оборонного бюджета страны на 2016 год, который в том числе предполагает поставки оружия Украине, передает ТАСС.
«Я возвращаю его обратно в Конгресс и мой посыл очень прост: давайте сделаем все правильно», – объяснил Обама.
Президент также заявил, что не согласен с некоторыми положениями закона о национальной обороне, которые не позволяют ему закрыть тюрьму Гуантанамо, где держат предполагаемых террористов, – это было одно из предвыборных обещаний Обамы в 2008 году.
Документ предусматривал расходы в 612 млрд долларов, в том числе выделение 300 млн долларов на предоставление Украине помощи в военной сфере.
Обе палаты Конгресса ранее приняли этот документ. Однако Обама заявил, что не подпишет его, так как в нем предполагается увеличение военных расходов на $90 млрд.