Սիրիա. անօդաչուից արված կադրերը մլն–ից ավելի դիտում են հավաքել (տեսանյութ)
Սիրիայում «Россия 1» հեռուստաընկերության նկարահանած տեսանյութը շարունակում է մեծաքանակ դիտումներ հավաքել համացանցում։ Երկու օրվա ընթացքում այն մոտ 1 մլն մարդ է դիտել։
Տեսանյությում պատկերված են սիրիական բանակի ռազմական գործողությունները Ջոբար քաղաքի ծայրամասերում։ Ահաբեկիչների դիրքերին հարվածներ են հասցվում հրասայլերից, կործանիչներից և կառավարական զորքերի հրետանուց։ Կադրերի մեծ մասը նկարահանված է անօդաչուից։
«vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ ամերիկյան «NBC» հեռուստաալիքը և բրիտանական «ITN» գործակալությունն արդեն իսկ պաշտոնապես դիմել են «Россия 1»–ին՝ խնդրելով տրամադրել տեսանյութը։
Անդրադառնալով տեսանյութին՝ «New York Times»-ը գրել է, որ այն համակարգչային խաղ է հիշեցնում, սակայն էկրանին պատկերվածը կատարյալ իրականություն է. այնտեղ արտացոլված են երբեմնի ծաղկուն Ջոբարի ավերակները։

Сирия: кадры с беспилотника за два дня посмотрел почти миллион человек (видео)
Видеокадры из Сирии, снятые съемочной группой телеканала «Россия 1», набирают в интернете огромную популярность. За два дня ролик посмотрели почти миллион человек. Сняли его операторы военного корреспондента Евгения Поддубного – Александр Пушин и Рубен Меробов.
На видео запечатлены будни сирийской армии в окрестностях города Джобар. По позициям боевиков бьют танки, истребители и артиллерия правительственных войск. Большинство кадров снято с беспилотника.
Как передает «Vesti.ru», их у телеканала официально запросили для показа американская телекомпания NBC и британское агентство ITN.
О ролике, под которым оставили свои комментарии уже сотни человек, написала «Нью-Йорк Таймс». В статье говорится, что клип оставляет ощущение того, что он изготовлен специально для компьютерной игры. Однако происходящее на экране – самая настоящая реальность. Это руины некогда процветавшего города Джобар.