Մոսկվայում մոտ 100 ահաբեկչի են ձերբակալել (տեսանյութ)
Մոսկովյան ոստիկանությունը ձերբակալել է «Հիզբ ութ–Թահրիր» ահաբեկչական խմբավորման 97 անդամի։ Օպերատիվ տվյալներով՝ նրանք զբաղվում էին մահմեդականների հավաքագրմամբ, գրոհայինների համար դրամական միջոցների հավաքմամբ և ծայրահեղական գրականության տարածմամբ։
ՕՄՕՆ–ի աշխատակիցները 1 օրվա ընթացքում խուզարկել են մոսկովյան 24 բնակարան։
Այն մասին, որ 9–հարկանի շենքում ահաբեկիչներն իսկական շտաբ են ստեղծել, չեն իմացել նույնիսկ հարևանները։ Բնակարաններից մեկում հայտնաբերված թռուցիկի վրա գրված է եղել. «Ռուսաստանը դիտարկվում է մեր դեմ մշտապես պատերազմող պետություն».«Հիզբ ութ–Թահրիր» (արաբերեն թարգմանվում է «Ազատագրման իսլամական կուսակցություն»)։
«vesti.ru»-ի փոխանցմամբ՝ այս խմբավորումը ՌԴ տարածքում ահաբեկչական է ճանաչվել 2003–ից։ Նրա գործունեությունն արգելված է նաև Եվրոպայում ու Միջին Ասիայում։
«Ծայրահեղական այս կազմակերպության անդամները նոր հետևորդների հավաքագրմամբ էին զբաղվում իսլամադավանների շարքերում, տարածում էին արգելված կրոնական գրականություն, ինչպես նաև դրամական միջոցներ հավաքում զինված խմբավորումների գրոհայիններին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով»,– հայտնել են ուժային կառույցներից։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ վերջերս «Հիզբ ութ–Թահրիրը» հայտարարել էր աշխարհի խոշորագույն ահաբեկչական կազմակերպության՝ ԻԼԻՊ–ի հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին։ Որոշ տվյալներով՝ հենց այդ խմբավորման անդամներն են օգնել Սիրիայի և Իրաքի ահաբեկիչներին ՌԴ–ում նոր զինյալներ գտնել։
Ներկայումս պարզվում է, թե քանի գրոհային էր պատրաստվում ԻԼԻՊ–ին ուղարկել «Հիզբ ութ–Թահրիրը»։
Այն մասին, որ 9–հարկանի շենքում ահաբեկիչներն իսկական շտաբ են ստեղծել, չեն իմացել նույնիսկ հարևանները։ Բնակարաններից մեկում հայտնաբերված թռուցիկի վրա գրված է եղել. «Ռուսաստանը դիտարկվում է մեր դեմ մշտապես պատերազմող պետություն». «Հիզբ ութ–Թահրիր» (արաբերեն թարգմանվում է «Ազատագրման իսլամական կուսակցություն»)։

Московские полицейские разгромили ячейку террористической организации «Хизб ут-Тахрир», запрещенной на территории России с 2003 года. В результате масштабной спецоперации в отделения полиции доставлены почти сто человек, сообщает «Vesti.ru».
По оперативным данным, они занимались вербовкой сторонников среди мусульман, собирали пожертвования для боевиков, распространяли экстремистскую литературу.
По всей Москве за сутки ОМОН накрыл 24 квартиры, где скрывались террористы. В них были обнаружены банковские карты, на которые, по предварительной информации, боевики собирали деньги на теракты, а также компьютеры, сотовые телефоны.
По данным издания, недавно «Хизб ут-Тахрир» заявила о готовности к совместным действиям с террористической организацией «Исламское государство». По некоторым данным, именно эти люди помогали боевикам в Сирии и Ираке набирать новых бойцов на территории России.
В Москве ликвидирована ячейка террористов (видео)