ԱՄՆ–ը և ՌԴ–ն պայմանավորվել են Սիրիայի ինքնաթիռների միջև հեռավորություն պահպանելու մասին
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Փիթեր Քուքը հաստատել է, որ Սիրիայի թռիչքների անվտանգության վերաբերյալ ՌԴ հետ կնքված փոխըմբռնման հուշագիրն ուժի մեջ է մտել։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Քուքի խոսքերով՝ երկրները պայմանավորվել են Սիրիայի ինքնաթիռների միջև անվտանգ հեռավորություն պահպանել, սակայն հրաժարվել է հստակեցնել՝ ինչ հեռավորության մասին է խոսքը։ Հարցին՝ ինչպես է իրականանալու օդաչուների շփումը մերձեցման դեպքում, նա պատասխանել է. «Նրանք չպետք է այդքան մոտիկ լինեն»։
Պենտագոնի ներկայացուցչի խոսքերով՝ փաստաթուղթը ներառում է անվտանգության վերաբերյալ կոնկրետ արձանագրություններ, որոնց պետք է հետևեն ինքնաթիռների անձնակազմերը։
Քուքը նաև նշել է, որ հուշագրի տեքստը չի տարածվի «ռուսական կողմի խնդրանքով»՝ հավելելով, որ ԱՄՆ–ը խորհրդակցել է կոալիցիայի իր գործընկերների հետ, որոնք նույնպես տեղյակ են հուշագրից։
Փոխըմբռնման հուշագիրը չի ենթադրում համագործակցության գոտիներ, հետախուզական կամ Սիրիայում հետապնդած նպատակների մասին տեղեկատվության փոխանակում։

США и Россия договорились о дистанции между самолетами в Сирии
Представитель Пентагона Питер Кук подтвердил вступление в силу меморандума о взаимопонимании между Россией и США по безопасности полетов в Сирии, сообщает РИА «Новости».
По его словам, США и Россия договорились о безопасной дистанции между самолетами в Сирии.
Кук отказался пояснить, о какой дистанции идет речь. На вопрос, как будет организовано общение между пилотами на случай сближения, он ответил: «Они не должны быть так уж близки, чтобы задействовать эти протоколы».
По словам представителя Пентагона, документ включает конкретные протоколы безопасности, которым должны следовать экипажи самолетов.
По словам Кука, текст меморандума не будет распространен «по запросу российской стороны».
Он отметил, что США консультировались со странами-партнерами по коалиции в ходе переговоров, поэтому партнеры осведомлены о меморандуме и его условиях.
По его словам, меморандум о взаимопонимании не предполагает зоны сотрудничества, обмен разведывательной информацией или обмен информацией о целях в Сирии.
Ранее в Минобороны России сообщили о получении от Пентагона меморандума о безопасности полетов в небе над Сирией. Как заявили в российском ведомстве, американская сторона обязалась донести согласованные правила до всех своих партнеров, действующих на территории Сирии.