Վարչապետին ու նախագահին կմնա միայն արձանագրել հաջողություննե՞րը
«Վարչապետը բազմիցս նշել է, որ Հայաստանը պետք է դառնա տեխնոլոգիական կենտրոն. դա իրակա՞ն եք համարում, թե՞ ոչ» հարցին «Հայելի» ակումբում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկատիրությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը պատասխանել է, որ իրատեսական է համարում միայն մարդկային ռեսուրսի հաշվին.
-Մարդկային ռեսուրս ասելով՝ ես ի նկատի չունեմ ծրագրավորման հմտությունը, գծագրության կամ ինժեներական հմտությունը. դրանք երկրորդական են և գալիս են առաջին հմտությունից հետո, երբ մենք որոշում ենք արժանապատիվ ապրել։ Երբ այդ տրամադրությունը կլինի, մնացած բոլոր հարցերը շատ արագ կլուծվեն, և վարչապետն այդ ուղղությամբ չի էլ հասցնի որևէ բան ասել, որովհետև տակից այնպիսի հոսանք կլինի, որ վարչապետին ու նախագահին կմնա միայն արձանագրել հաջողությունները։
Ինչ վերաբերում է Գյումրու տեխնոպարկի արդյունավետությանը, Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ տեխնոպարկն անվանումն է, բայց որպեսզի այն իրականանա, պետք է լինի մարդկանց բազմություն, ովքեր զբաղվում են այդ ոլորտի զարգացմամբ.
-Կառավարության որոշումը կարող է դրան նպաստել, բայց մարդիկ իրենք պետք է զբաղվեն այդ գործով։ Կառավարության կողմից տեխնոպարկն ավելի շատ օրենքների հնարավորություն է։

Премьеру и президенту останется лишь зафиксировать успехи
Отвечая на вопрос «считаете ли вы реальным заявление премьер-министра о том, что Армения  должна стать технологическим центром», директор Союза компаний по информационным технологиям Карен Варданян сказал, что считает это реальным лишь за счет человеческого ресурса.
«Говоря человеческий ресурс, я не имею в виду навыки программирования, чертежа или инженерное мастерство, они второстепенны и идут после первых навыков, когда мы принимаем решение жить достойно. Когда будет эта логика, все остальные вопросы очень быстро разрешатся и премьер даже не успеет ничего сказать, поскольку будет такой поток, что премьеру и президенту останется лишь зафиксировать успехи», - отметил он.
Касаясь вопроса эффективности технопарка в Гюмри, Карен Варданян отметил, что для того чтобы проект был реализован, нужны человеческие ресурсы, которые бы занимались развитием этой сферы:«Решение правительства может способствовать этому, но люди сами должны заниматься этим делом».