Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան ՌոբերտՍեկուտան Բաքվի դիվանագիտական ակադեմիայում իր ելույթի ժամանակ Ադրբեջանը համեմատել է Լիբիայի հետ։ Ինչպես հայտնում է «Թուրան»-ը, նա հիշեցրել է Լիբիայի նախկին առաջնորդ ՄուամմարՔադդաֆիի ճակատագիրը՝ ասելով.
«Կարևորում ենք Ադրբեջանում ժողովրդավարականինստիտուտներիզարգացումը, օրենքիգերակայությունըևհիմնարար ազատություններիապահովումը։ Կայունությունհնարավորէայներկրում, որտեղզգումեն, որկառավարությունըհաշվետուէժողովրդին: ԲարաքՕբաման ասել է. «Ոչժողովրդավարերկրներըժամանակառժամանականկայունությունենցուցաբերում»:ԼիբիայիայսօրվաճգնաժամիհիմքումՔադդաֆիի 42 տարվա կառավարումնէ»։
ԱՄՆ դեսպանն Ադրբեջանը համեմատել է Լիբիայի հետ
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան Բաքվի դիվանագիտական ակադեմիայում իր ելույթի ժամանակ Ադրբեջանը համեմատել է Լիբիայի հետ։ Ինչպես հայտնում է «Թուրան»-ը, նա հիշեցրել է Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆիի ճակատագիրը՝ ասելով.
«Կարևորում ենք Ադրբեջանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, օրենքի գերակայությունը և հիմնարար ազատությունների ապահովումը։ Կայունություն հնարավոր է այն երկրում, որտեղ զգում են, որ կառավարությունը հաշվետու է ժողովրդին: Բարաք Օբաման ասել է. «Ոչ ժողովրդավար երկրները ժամանակ առ ժամանակ անկայունություն են ցուցաբերում»: Լիբիայի այսօրվա ճգնաժամի հիմքում Քադդաֆիի 42 տարվա կառավարումն է»։

Посол США в Азербайджане Роберт Секута во время своего выступления в Дипломатической академии сравнил Азербайджан с Ливией. Как передает «Turan», он напомнил слушателям о судьбе бывшего правителя Ливии Муаммара Каддафи, сказав:
«Мы считаем важным развитие в Азербайджане демократических институтов, верховенство закона и обеспечение основных свобод. Стабильность возможна в той стране, где чувствуют, что правительство подотчетно народу. Барак Обама сказал: «Недемократические страны время от времени демонстрируют нестабильность». В основе сегодняшнего кризиса в Ливии стоит 42-летнее правление Каддафи».
Посол США сравнил Азербайджан с Ливией