Պեսկովը կործանված «Boeing»–ի մասին Նիդեռլանդների զեկույցն օբյեկտիվ չի համարել
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Նիդեռլանդների Անվտանգության խորհրդի զեկույցն Ուկրաինայում կործանված մալազիական «Boeing»–ի մասին չի կարելի օբյեկտիվ և համապարփակ համարել, քանի որ ռուսական կողմը չի մասնակցել հետաքննությանը։
«Մենք հիասթափված ենք, որ ռուս փորձագետները չեն մասնակցել հետաքննությանը»,– Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Խոսնակը նշել է, որ մինչև հետաքննության ավարտն անթույլատրելի է պիտակներ կպցնելը, առավել ևս՝ մեղավորների անուններ տալը, ինչպես որ վարվում է ուկրաինական կողմը։
Ըստ Պեսկովի՝ չեն հիշատակվում ռուսական «Ալմազ Անթեյ» կոնցեռնի (զբաղվում է հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի արտադրությամբ) ապացույցները, ինչը վկայում է կողմնակալության և ակնհայտորեն ոչ օբյեկտիվ մոտեցման մասին։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն կրկին հայտարարել էր, որ 2014թ. MH17 թռիչքն իրականացնող մալազիական ուղևորատար ինքնաթիռը խոցվել է Կիևի վերահսկողությունից դուրս գտնվող Դոնբասում։

Песков считает доклад Нидерландов по катастрофе «Boeing» на Украине необъективным
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что доклад Совета безопасности Нидерландов по катастрофе малайзийского «Boeing» на Украине нельзя назвать объективным, поскольку российская сторона не была задействована в расследовании, сообщает РИА «Новости».
«Мы разочарованы тем, что российские эксперты не были задействованы в расследовании», – сказал он.
Песков отметил, что проведенное расследование нельзя назвать «объективным и всеобъемлющим».
По его словам, до завершения расследования недопустимо навешивать ярлыки, а тем более называть виновных, как это делает украинская сторона.
Он подчеркнул, что не замечаются приведенные «Алмаз-Антеем» доказательства. По мнению пресс-секретаря, это говорит «о тенденциозности и заведомо необъективном подходе».
Ранее президент Украины Петр Порошенко снова заявил, что пассажирский авиалайнер малайзийских авиалиний MH17 был сбит с неподконтрольной Киеву территории Донбасса.