ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի կարծիքով'որպեսզի Լուժկովը խուսափեր հրաժարականից, պետք է ժամանակին անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեր նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հարաբերությունները բարելավվելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը»։
-Միանգամայն ակնհայտ է, որ Մոսկվայի քաղաքապետի և նախագահի հարաբերությունները լավ չդասավորվեցին, այնինչ քաղաքապետն է նախագահի ենթական, ոչ թե հակառակը,-ասել է Պուտինը և այնուհանդերձ նշել, որ Լուժկովը շատ բան է արել Մոսկվայի զարգացման համար և ժամանակակից Ռուսաստանի համար նշանակալի կերպար է։
-Ինչ վերաբերում է գործընթացին, ապա Ձեր խոնարհ ծառան է հեղիանակն այն օրենքի, որի համաձայն այսօր իշխանության են բերվում և հեռացվում շրջանների ղեկավարները։ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը գործել է օրենքին համապատասխան և իր լիազորությունների շրջանակներում։
«Նախագահի վստահության կորստի կապակցությամբ» ֆեդերացիայի կողմերի ղեկավարներին հեռացնելու կարգը ներդրվել է Վլադիմիր Պուտինի կողմից։
Քաղաքապետ Յուրի Լուժկովը պաշտոնից հեռացվել է սեպտեմբերի 28-ին՝ Դմիտրի Մեդվեդևի հրամանագրով։ Նախագահի վարչակազմից հայտնում են, որ Լուժկովին առաջարկվել է հեռանալ սեփական կամքով, սակայն վերջինս հրաժարվել է՝ դրանով իսկ ընտրելով իր հրաժարականի ավելի կոշտ տարբերակը։
Պուտինը նշել է Լուժկովի գլխավոր սխալը

По мнению премьер-министра России Владимира Путина, Юрию Лужкову, чтобы избежать отставки, нужно было своевременно принять необходимые шаги для нормализации отношений с президентом Дмитрием Медведевым. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Совершенно очевидно, что отношения у мэра Москвы с президентом не сложились, а между тем мэр является подчиненным президента, а не наоборот. Юрий Михайлович Лужков очень многое сделал для развития Москвы и в известной степени является знаковой фигурой современной России», - отметил Путин.
«Что касается самой процедуры, то ваш покорный слуга был автором закона, согласно которому сегодня приводятся к власти и отстраняются руководители регионов. Президент РФ Дмитрий Анатольевич Медведев действовал в строгом соответствии с законом и в рамках своей компетенции», - прокомментировал Путин формулировку президентского указа об отставке «в связи с утратой доверия».
Напомним, Лужков был отправлен в отставку утром 28 сентября указом Дмитрия Медведева. В администрации президента сообщили, что Лужкову предлагали уйти по собственному желанию, однако мэр Москвы отказался, тем самым выбрав более жесткий вариант формулировки для своего увольнения. Временно исполняющим обязанности мэра Москвы назначен Владимир Ресин.
Путин назвал главную ошибку Лужкова