Պատերազմ ուրիշի ձեռքով. ԱՄՆ–ը զենք է «նվիրել» ահաբեկիչներին (տեսանյութ)
Գաղտնի ծրագրի շրջանակներում ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը հակատանկային համալիրներով է զինում Բաշար Ասադի հակառակորդներին։ Այդ մասին ուշագրավ մանրամասներ է ներկայացրել «The Washington Post» պարբերականը։
Մինչ այդ ևս մեկ աղմկահարույց բացահայտում էր եղել. պարզվել է, որ ԱՄՆ–ը նաև մեքենաներ է մատակարարել Սիրիական ազատ բանակին՝ իբրև մարդասիրական օգնություն։
Թերթի տվյալներով՝ մատակարարումներն ընթանում են արդեն 2 տարի։ Խոսքը բավական արդյունավետ զինատեսակի մասին է՝ BGM-71 TOW հակատանկային համալիրի, որն ահաբեկիչներն անվանում են «Ասադի սանձիչ». սիրիացի նախագահի ազգանունը թարգմանվում է «առյուծ»։
Հրթիռները մատակարարվել են հիմնականում Սաուդյան Արաբիայում գտնվող պահուստներից, որոնք թուրքական սահման են հասցվել ԱՄՆ ԿՀՎ դրոշմակնիքով։
«Դրանք Օբամայի վարչակազմի կողմից նախատեսված էին մեկ այլ նպատակի՝ Ասադի՝ իշխանությունից ինքնակամ հրաժարվելու համար»,–նշել են ԱՄՆ–ից։
Քարթերի կենտրոնի տվյալներով՝ հակատանկային համալիրներ է ստացել 23 խմբավորում, որոնք Սիրիական ազատ բանակի, այսպես կոչված, Հարավային ճակատում էին։ Հայտնի է, որ համալիրներից երկուսը հայտնվել էր «Ջեբհաթ ան–Նուսրայի» մոտ. այդպիսով դրանք ուղղվել են ոչ թե «Իսլամական պետության» դեմ պայքարին, այլ Ասադի ռեժիմի տապալմանը։ Այս ամենի համապատկերին Պենտագոնի մեկ այլ՝ չափավոր ընդդիմության պատրաստության ծրագիրը՝ ԻՊ դեմ պայքարելու նպատակով, տապալված համարվեց։
Արդարանալով՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նշել էր, որ քանի դեռ Ասադը պաշտոնավարում է, անհնար է ԻՊ դեմ խմբեր պատրաստել։
«vesti.ru»–ի փոխանցմամբ՝ ահաբեկիչներն արդեն զենիթահրթիռային համալիրներ տրամադրելու խնդրանքով Վաշինգտոնին են դիմել՝ ռուսական ինքնաթիռները պայթեցնելու նպատակով։ Հաշվի առնելով, որ Սիրիայում նաև ամերիկյան ինքնաթիռներ կան՝ Սպիտակ տնից մերժել են։
«ԱՄՆ–ը չի պատրաստվում պատերազմ սկսել ՌԴ դեմ ուրիշի ձեռքով»,–հայտարարել է Սպիտակ տան խոսնակ Ջոշ Էռնեստը՝ մեջբերելով Օբամայի խոսքերը։
Սակայն հակատանկային համալիրների մատակարարումը շարունակվում է։ Սաուդյան Արաբիան, որը 2 տարի առաջ մոտ 14 հազ հակատանկային հրթիռ է գնել ԱՄՆ–ից, բացել է իր զինապահեստը Ասադի հակառակորդների առաջ։

Война чужими руками: США «подарили» оружие террористам (видео)
В США обнародованы результаты еще одного скандального расследования. Оказалось, что в виде «гуманитарной помощи» Вашингтон поставлял в Сирию не только автомобили, но и оружие, в том числе противотанковые комплексы. Они предназначались «Свободной сирийской армии» и попали в руки террористов.
Как передает «Vesti.ru», сенсационные подробности сообщила газета «The Washington Post». По данным издания, поставки идут уже почти два года. Речь о чрезвычайно простом и эффективном оружии – комплексе BGM-71 TOW. Стрелок выпускает в сторону танка управляемую ракету, боеголовка массой 6 килограммов легко пробивает броню.
Боевики прозвали американский противотанковый комплекс «Укротителем Асада» (фамилия сирийского президента переводится как «лев»). Именно эти секретные поставки оружия обеспечили боевикам превосходство на поле боя и быстрое наступление на позиции сирийской правительственной армии.
«Ракеты поставлялись в основном из запасов, находящихся в Саудовской Аравии, доставлялись на турецкую границу со штампом ЦРУ. Они были предназначены для выполнения другой цели администрации Обамы в Сирии – добровольного отказа Асада от власти. Вместо этого русские военные вмешались, оказали поддержку сирийской армии – и сейчас мы видим не тот результат, на который рассчитывали», – отмечают в США.
По данным Центра Картера, противотанковые комплексы получили 23 группировки, входящие в так называемый Южный фронт Свободной сирийской армии. Известно, что как минимум два комплекса попали в руки террористов «Джебхат ан-Нусра». Таким образом, ставка США была сделана не на борьбу с «Исламским государством», а на силовое свержение президента Асада.
В свете этого выглядит закономерным, что другая американская программа, уже Пентагона, по тренировке так называемых умеренных оппозиционеров для борьбы с террористами «Исламского государства», провалилась.
Отмечается, что боевики уже запросили у Вашингтона переносные зенитно-ракетные комплексы, чтобы сбивать российские самолеты. Учитывая, что в Сирии летают и американцы, в Белом доме на эту просьбу ответили отказом.
«США не собираются вести войну с Россией в Сирии чужими руками», – заявил пресс-секретарь Белого дома Джош Эрнест, цитируя Барака Обаму.
Однако поставки противотанковых комплексов, по всем признакам, продолжатся. Саудовская Аравия, арсеналы которой открыты для противников Асада, два года назад закупила у США почти 14 тысяч противотанковых ракет. По договору, Эр-Рияд обязан информировать Вашингтон, кому отправляет это оружие, но жестких согласований не требуется.