ԵԱՀԿ–ն անհանգստացած է հայ–ադրբեջանական սահմանին բռնության աճով
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը հայտնել է, որ առաջիկա ամիսներին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցով հանդիպումներ է ունենալու։ Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ կհանդիպի Սարգսյանի և Ալիևի հետ։
«Անհանգստացած ենք տարածաշրջանում և հայ–ադրբեջանական սահմանին բռնության աճով։ Հարկ է աշխատել քաղաքական ղեկավարության հետ։ Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեայում հանդիպումներ ենք ունեցել երկու երկրների արտգործնախարարների, ՄԽ համանախագների հետ։ Նման մի հանդիպում հնարավոր է նաև աշնանը»,-ասել է Զանիերը։
Նա նաև հայտնել է, որ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրը:

ОБСЕ обеспокоена ростом насилия на армяно-азербайджанской границе
Минская группа ОБСЕ по урегулированию Карабахского конфликта может провести переговоры текущей осенью. Как передает РИА «Новости», об этом заявил генсек ОБСЕ Ламберто Заньер, выступая на Постоянном совете ОДКБ в Москве.
«Мы обеспокоены ростом насилия в регионе и на границе Армении и Азербайджана, необходима работа с политическим руководством», – заявил он, отметив, что обсудил проблему Карабахского конфликта с генсеком ОДКБ Николаем Бордюжей.
Он подчеркнул, что возможна еще одна встреча в течение осени, а также выразил надежду на встречу с Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым.