Սահմանադրական փոփոխությունները, քաղաքական մենաշնորհը և «Իսլամական պետությունը»
Նախաձեռնելով սահմանադրական փոփոխություններ՝ Սերժ Սարգսյանը խնդիր է դրել հիմնական օրենքի միջոցով ամրագրել քաղաքական մենաշնորհը, որպեսզի կարողանա «գենսեկի» կարգավիճակով ցմահ իշխել։ Այլ հարց է, թե արդյոք նրան կհաջողվի՞ այդ ծրագիրը կյանքի կոչել, թե՞ ոչ։ Ամեն ինչ կախված է մեր հանրությունից և այն քաղաքական գործընթացներից, որոնց նպատակն այդ ծրագրի խափանումն է։
ԱԺ կողմից ընդունված նոր Սահմանադրության նախագիծը, բացի միակուսակցական և, ըստ էության, միանձնյա կառավարման վտանգից, նաև այլ վտանգներ է պարունակում։
Առաջարկվում է մի մոդել, որի պայմաններում իշխանության բոլոր ճյուղերը, պատկերավոր ասած, պետք է իրար փոր թափեն, որպեսզի հնարավորություն ստեղծվի «խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» ղեկավարի՝ «գենսեկի» դերը բարձրացնել։ Դե, իսկ «գենսեկի» համար այդ դեպքում ստեղծվում է մի վիճակ, որի պայմաններում նա ունենում է հսկայական լծակներ և զրո պատասխանատվություն։ Սա, իհա՛րկե, տեսության մեջ։ Իսկ թե ինչ կլինի գործնականում, և ինչ տեղի կունենա պետության համար, միայն «հերձումը» ցույց կտա, եթե, իհարկե, սրանք կարողանան հանրաքվեն կեղծել ու «տոկոս խփել»։
Այն, որ քաղաքական մենաշնորհը վատ բան է, տեսնում ենք, օրինակ, Մերձավոր Արևելքում։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ստեղծվեց միաբևեռ աշխարհակարգ՝ ԱՄՆ–ի հեգեմոնիայով։ Ամերիկացիները, ստանալով աշխարհում հարց լուծողի մենաշնորհային կարգավիճակ, խայտառակ արդյունքներ գրանցեցին՝ իրենց պահելով անպատասխանատու, անհեռատես, հաբռգած և պարզունակ ձևով։
90–ականների իրաքյան ներխուժումն ու հետագա գործընթացները հանգեցրին մի մեծ քաոսի, որի տակից հիմա ԱՄՆ–ն էլ չի կարողանում դուրս գալ։ Իր իսկ ծնած հրեշն արդեն սպառնում է բոլորին, այդ թվում՝ ամերիկացիներին։
ԱՄՆ մենաշնորհի հետևանքով տեղի ունեցան փլուզումներ, որոնք հանգեցրին միլիոնավոր մարդկանց դժբախտության։ Միաբևեռ աշխարհակարգը բերեց այն բանին, որ ամերիկացիները, լինելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության դրոշակակիր պետություն, ակամայից ծնեցին «Իսլամական պետություն» կոչված չարիքը։
Հիմա մենք ականատեսն ենք դարձել պատերազմի, որի վերջը չի երևում՝ եզդիների ցեղասպանություն, սուննի և շիա մահմեդականների եղբայրասպան բախումներ, ԵՄ–ն հեղեղած հարյուր հազարավոր փախստականներ, վայրագություններ և այլն։
«Իսլամական պետությունն» ամերիկյան մենաշնորհային քաղաքականության ուղղակի հետևանքն է։ Ու մարդկությունը հիմա շատ թանկ գին է վճարում ու վճարելու այդ ամենի համար։
Հարցն այն չէ, որ Սադդամը, Քադդաֆին կամ Ասադը ժողովրդավարության քայլող մարմնավորումներ էին։ Ճիշտ հակառակը։ Բայց երբ աշխարհաքաղաքական ու աշխարհատնտեսական հաշվարկներից ելնելով անպատասխանատու քաղաքականություն է իրականացվում Իրաքում, Լիբիայում և Սիրիայում, ապա ստեղծվում է մի մեծ քաոս, որի զոհերը կարող են դառնալ արդեն մյուսները։ Եթե սիրիական հակամարտությունը չլուծվի, և «Իսլամական պետությունն» ընդլայնվի, ապա հերթում Հորդանանն է, Եգիպտոսը, Աֆրիկայի հյուսիսը։ Իսկ այնտեղից ԵՄ, ինչպես ասում են, մեկ քայլ է։
Ահա թե ինչի կարող է հանգեցնել մենաշնորհը։ Այն չարիք է բոլոր առումներով։
Վերադառնալով մեր խնդիրներին՝ նկատենք, որ մենաշնորհ ունեցող քաղաքական ուժը նոր Սահմանադրությամբ կարող է տեղական նշանակության «Իսլամական պետություն» ստեղծել Հայաստանում՝ «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությանը»՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով Հայաստանի ու Ղարաբաղի համար։
Նման բան թույլ չտալը, հետևաբար, հայաստանակենտրոն բոլոր ուժերի թիվ մեկ խնդիրն է։

Конституционные изменения, политическая монополия и «Исламское государство»
Инициировав конституционные изменения, Серж Саргсян поставил задачу закрепить Основным законом страны политическую монополию, чтобы пожизненно править в статусе «генсека». Другой вопрос, удастся ли ему реализовать этот план. Всё зависит от нашего общества и тех политических процессов, целью которых является срыв данного плана.
Кроме опасности однопартийной и, по сути, единоличной власти, принятый Национальным собранием проект новой Конституции содержит в себе также другие угрозы.
Предлагается модель, в условиях которой все ветви власти должны будут, образно говоря, вспарывать друг другу животы, чтобы повысить тем самым роль руководителя «прочного парламентского большинства» – «генсека». Для последнего же в этих условиях появляется возможность получить колоссальные рычаги управления при полном отсутствии какой-либо ответственности. Конечно же, это в теории. Что же будет на самом деле и как это отразится на государстве, может показать только «вскрытие», если, конечно, им удастся сфальсифицировать референдум и «набрать» необходимые проценты.
В том, что политическая монополия – вещь плохая, можно убедиться на примере Ближнего Востока.
После распада СССР сформировался однополярный мир при гегемонии США. Американцы, получив монопольный статус решающего вопросы в мировом масштабе, обеспечили позорные результаты, поведя себя безответственно, недальновидно, нагло и примитивно.
Иракское вторжение в начале 90-х и последующие процессы привели к большому хаосу, выбраться из-под которого сейчас не могут даже США. Порожденное ими чудовище сейчас угрожает всем, в том числе самим американцам.
Вследствие монополии США произошли развалы, ставшие причиной несчастий миллионов людей. Однополярный мир привел к тому, что Америка, будучи государством-знаменосцем идей демократии и защиты прав человека, невольно породила зло под названием «Исламское государство».
Сейчас мы стали свидетелями войны, конца которой не видно: геноцид езидов, столкновения между мусульманами шиитами и суннитами, поток из сотен тысяч беженцев в ЕС, зверства, вандализм и др.
«Исламское государство» – прямое следствие американской монопольной политики. И человечество платит и продолжит платить за это очень дорогую цену.
Вопрос не в том, что Саддам, Каддафи или Асад – живые воплощения демократии. Наоборот. Однако когда в Ираке, Ливии и Сирии, исходя из геополитических и геоэкономических соображений, проводится безответственная политика, то создается хаос, жертвами которого могут стать уже другие. Если сирийский конфликт не будет решен, и «Исламское государство» разрастется, то следующими на очереди будут Иордания, Египет, север Африки. А до ЕС тогда уже будет рукой подать.
Вот к чему может привести монополия. Она является злом во всех отношениях.
Возвращаясь к нашим овцам, заметим, что обладающая монополией политическая сила может создать в Армении посредством новой Конституции «Исламское государство» местного значения – «прочное парламентское большинство», со всеми вытекающими из этого негативными последствиями для Армении и Карабаха.
Следовательно, недопущение этого является главнейшей задачей всех государственно-ориентированных сил Армении.