Ղրղզստանի ընտրություններում ոչ մի կուսակցություն ձայների մեծամասնություն չի ստացել
Ղրղզստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող ոչ մի կուսակցություն խորհրդարանում մեծամասնություն չի կազմի։ Այս մասին «ՏԱՍՍ»–ին ասել են տեղական ԿԸՀ–ից՝ նշելով, որ նման հետևություն են արել կուսակցությունների հավաքած ձայներից։
Համաձայն Ղրղզստանի օրենսդրության՝ խորհրդարան մտնելու համար հարկավոր է հաղթահարել 7–տոկոսանոց շեմը։ Ներկայումս հաշվարկվել է քվեաթերթիկների 99 տոկոսը։ Ընտրությունների վերջնական արդյունքները ԿԸՀ–ն կհրապարակի 2 շաբաթվա ընթացքում։
Գերատեսչության տվյալներով՝ խորհրդարան 6 քաղաքական ուժ կմտնի՝ սոցիալ–դեմոկրատները (27 տոկոս), «Աթա–Ժուրտ»–ը (20,3 տոկոս), «Ղրղզստան» (12,7 տոկոս), «Օնուգուու» (9,3 տոկոս), «Բիր–Բոլ» (8,4 տոկոս) և «Աթա–Մեքեն» (7,7 տոկոս) կուսակցությունները։

На парламентских выборах в Киргизии ни одна партия не получила большинства
Ни одна из партий, прошедших по итогам выборов в парламент Киргизии, не получит в законодательном собрании большинства, сообщили ТАСС в республиканской ЦИК.
По данным Центризбиркома, в состав парламента войдут шесть политических партий. Это социал-демократы, которые набрали 27 процентов голосов, «Республика – Ата-Журт» (20,3 процента), партия «Киргизстан» (12,7 процента), партия «Онугуу» (9,3 процента), партия «Бир-Бол» (8,4 процента) и «Ата-Мекен», набравшая 7,7 процента голосов.
Согласно законодательству Киргизии, чтобы пройти в парламент, партии необходимо набрать не менее 7 процентов голосов. На данный момент обработано 99 процентов бюллетеней. Окончательные итоги выборов ЦИК объявит в течение двух недель.