ԻՊ դեմ Ռուսաստանի պայքարը կարող է իրականացվել նաև Սիրիայի սահմաններից դուրս
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ Ռուսաստանի պայքարը չի բացառվում, որ կիրականացվի նաև Սիրիայի սահմաններից դուրս։ «Россия-24»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը։
«Ես ոչ մի սցենար չեմ բացառում, քանի որ միայն մեկ հատվածում պայքարելով՝ հնարավոր չէ լուծել ԻՊ-ի հարցը: Ներեցեք կոպիտ համեմտության համար, բայց միջատներին թունավորելիս անիմաստ է նրանց պարզապես հարևանի տուն ուղարկելը. նրանց ամենուրեք պետք է ոչնչացնել»,- ասել է Կոսաչովը:
Նա նաև ընդգծել է՝ Դաշնային խորհրդին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղարկած դիմումում ասվում է, որ Ռուսաստանի ավիացիան կարող է գործել Ռուսաստանի սահմաններից դուրս։
«Դրանում չի նշվում կոնկրետ միայն Սիրիան, որովհետև սցենարը կարող է նաև անսպասելի զարգացումներ ստանալ»,–հավելել է Կոսաչովը:

Операция ВВС России может выйти за пределы Сирии
Военно-воздушная операция России может выйти за пределы Сирии, заявил председатель комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев. Он аргументировал данную позицию тем, что деятельность «Исламского государства не ограничивается сирийской территорией.
«Те, кого гоняют сирийцы с нашей помощью, могут отползти за какую-то виртуальную границу, восстановиться, подзарядиться и пройти курс лечения. Прошу прощения за некорректное сравнение, но когда травишь насекомое, недостаточно отправить его на кухню к соседям – это делает бессмысленным наши усилия по противодействию терроризму», – заявил Косачев в эфире телеканала «Россия-24».
Именно поэтому, подчеркнул он, в постановлении Совфеда по вопросу российских войск в Сирии не указана конкретная страна.
«В нем указано, что Вооруженные силы РФ будут применяться за пределами Российской Федерации. И именно с учетом того, что оперативная обстановка может потребовать разных вариантов действий», – сказал Косачев.