Ժակ Շիրակը Փարիզի քաղաքապետարանին 2,2 մլն եվրո տուգանք կվճարի
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակը ստիպված կլինի Փարիզի քաղաքապետարանին 2,2 մլն եվրո տուգանք վճարել, որպեսզի խուսափի դատական պատասխանատվությունից:
Ժակ Շիրակը մեղադրվում է Փարիզի քաղաքապետ եղած տարիներին (1977-1995թթ.) պետական միջոցների յուրացման համար: Քանի որ 1995-2007թթ. նա ղեկավարում էր Ֆրանսիան, նախագահի անձեռնմխելիության իրավունք ուներ:
Փարիզի քաղաքային խորհրդի ներկայացուցիչը երկուշաբթի հայտարարել է, թե կասեցնում են Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի դեմ դատական հայցը և համաձայն են որպես փոխհատուցում նրանից ստանալ 2,2 մլն եվրո։
Հաղորդվում է, որ Շիրակի գործով դատական նիստը տեղի կունենա 2011թ.։

Мэрия Парижа отказалась от претензий к Шираку за 2 миллиона евро
Совет депутатов Парижа одобрил соглашение с экс-президентом Франции Жаком Шираком и правящей партией о возмещении городу 2,2 миллиона евро, потраченных на оплату фиктивных рабочих мест.
Согласно сообщению, столичные власти обязались забрать исковое заявление по делу против Ширака. Тот, в свою очередь, согласился заплатить 550 тысяч из искомой суммы. Остальную сумму заплатит партия «Союз за народное движение».
Как известно, экс-президента обвиняют в том, что в период с 1992 по 1995 годы, когда Ширак был мэром Парижа, он выплачивал деньги по несуществующим контрактам. Следствие полагает, что государственные деньги получали приближенные Ширака, а работы, за выполнение которых они платились, на самом деле не выполнялись.
Отметим, что Жак Ширак станет первым в истории Франции бывшим президентом, которого будут судить. В 2007 году он покинул пост главы государства и лишился иммунитета.