Հակառակորդն առաջին անգամ կիրառել է հաուբից հրանոթ (լուսանկարներ)
Սեպտեմբերի 25-ին և լույս 26-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 100 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /16 արկ/, 82 /28 արկ/, և 120մմ /2 արկ/ ականանետերից ու ՌՊԳ-7 /1 արկ/ և ՀԱՆ-17 /30 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1000 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TR-107 /12 արկ/տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք, ինչպես նաև կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր առաջին անգամ` 122 մմ Դ-30 /30 արկ/ հաուբից հրանոթ (լուսանկարները ստորև):
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները լռեցվել են:

25 сентября и в ночь на 26 сентября на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня около 100 раз. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
Азербайджанские ВС, наряду со стрелковым оружием различного калибра, применили минометы калибра 60 мм (16 снарядов), 82 мм (28 снарядов) и 120 мм (2 снаряда), гранатометы РПГ-7 (1 снаряд) и АГС -17 (30 снарядов). Всего в направлении карабахских позиций произведено около 1000 выстрелов.
Кроме вышеперечисленного, азербайджанские ВС применили ЗРК турецкого производства TR-107 (12 снарядов) и, впервые с момента заключения соглашения о прекращения огня, гаубицу Д-30 калибра 122 мм (30 снарядов).
В результате предпринятых передовыми подразделениями АО НКР ответных мер активность противника была подавлена.
Азербайджан впервые применил гаубицу (фото)