ՌԴ–ն, Սիրիան և Իրանն ԻՊ դեմ պայքարին կներգրավեն շիաներին
Իրաքյան Բաղդադում ՌԴ, Սիրիայի և Իրանի զինվորականներից կազմված կոորդինացված մարմին է ստեղծվել։ Այս մասին հայտնում է «Fox News»–ը։
ԶԼՄ–ի տվյալներով՝ կոմիտեն համագործակցելու է Իրանի աջակցությունը վայելող շիա աշխարհազորայինների հետ, որոնք պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ Իրաքի հյուսիսում։
Ամերիկյան հետախուզությունից նշել են, որ կոմիտեի կազմում ՌԴ բարձրաստիճան զինվորականներ կան։ Իրաքի կառավարության դերակատարությունը դեռևս հայտնի չէ։
Որոշ լրատվամիջոցներ էլ գրում են, թե ռուսական ինքնաթիռներն արդեն փորձնական թռիչքներ են իրականացնում Լաթաքիայում՝ չկտրվելով ռազմական բազայից։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայում ԱՄՆ նախագահ Օբաման ծրագրում է Պուտինից պարզաբանում ստանալ Սիրիայի հարցով ՌԴ դիրքորոշման մասին։

Россия, Иран и Сирия привлекут к борьбе с ИГ шиитов
В иракском Багдаде создана координационная ячейка военных России, Сирии и Ирана, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на телеканал «Fox News».
По данным СМИ, комитет будет работать для кооперации с поддерживаемыми Ираном шиитскими ополченцами, которые ведут борьбу с «Исламским государством».
Источники в американской разведке сообщили, что в рядах ячейки присутствуют российские чиновники не самых высоких рангов. Роль правительства Ирака пока не ясна.
СМИ также сообщили, что российские самолеты начали тренировочные вылеты из аэропорта в сирийской Латакии. Но пока они не отдаляются от военной базы.
Ранее сообщалось, что на Генассамблее ООН Обама планирует выяснить у Путина намерения России в Сирии.