ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը փոխանակվել են նվերներով Սպիտակ տուն պոնտիֆիկոսի առաջին այցի ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է «ABC News»–ը։
Ամերիկացի առաջնորդն ընտրել է թռչող աղավնու քանդակ, որը խաղաղության միջազգային խորհրդանիշն է, ինչպես նաև Սուրբ հոգու քրիստոնեական խորհրդանիշը։
«Այս հատուկ ընծան մեր հարգանքի նշանն է պոնտիֆիկոսին՝ մեր աշխարհի ամենախոցելի և անպաշտպան մարդկանց հանդեպ նրա անխոնջ հոգատարության համար»,–նշել են Սպիտակ տանը։
Քանդակի մեջ մետաղական մի կտոր է դրված, որը ներսից ամրացրել է Ազատության արձանը։ Աղավնու պատվանդանը, որի վրա ընծայագիր է փորագրված, այն ծառի փայտից է, որն աճել է Սպիտակ տան տարածքում։
Երկրորդ նվերն Էլիզաբեթ Էնն Սեթոնի տան բանալին է՝ երկրորդ բնիկ ամերիկուհու, որին կարգել են կաթոլիկ սրբերի դասին։
Բանալին մարմարի կտորի վրա է ամրացված, որից կառուցվել է Մերիլենդում Սուրբ Էլիզաբեթի տաճարը։
Այդ ընծան ենթադրում է Հռոմի պապի պատրաստակամությունը՝ բացելու դռները չքավորների, հիվանդների ու դժբախտների առաջ։
Պոնտիֆիկոսն իր հերթին Օբամային է նվիրել բրոնզե հարթաքանդակ՝ ի հիշատակ Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպման, որը կայանալու է Ֆիլադելֆիայում։ Սպասվում է, որ այդ օրը Հռոմի պապն այնտեղ ժամերգություն կանցկացնի։
Օբաման և Հռոմի պապը փոխանակվել են նվերներով

Президент США Барак Обама и папа Римский Франциск обменялись подарками в рамках первого визита понтифика в Белый дом, сообщает «ABC News».
Глава американского государства выбрал в качестве одного из подарков скульптуру взлетающего голубя, который является международным символом мира и христианским символом Святого Духа.
«Этот специальный подарок является нашим почтением неустанной заботы понтифика о самых уязвимых и незащищенных людях нашего мира», – сказали в Белом доме.
В скульптуру вмонтирован кусок металлической арматуры, которая укрепляла изнутри статую Свободы. Подставка, на которой закреплено металлическое изображение голубки, сделана из дерева, выросшего на территории Белого дома. По случаю такого события на нее также нанесена дарственная надпись.
Вторым подарком стал ключ от дома Элизабет Энн Сетон, первой урожденной американки, которую причислили к лику католических святых.
Ключ установлен на кусок мрамора, из которого был построен храм Святой Элизабет Энн Сетон в Мэриленде.
Подарок воплощает в себе готовность папы Римского Франциска, как Святая Элизабет, открывать двери для бедных, больных и несчастных.
Понтифик подарил президенту бронзовый барельеф доски в память о Всемирной встрече семей, проходящей в этом году в Филадельфии. Ожидается, что там папа Римский проведет богослужение.
Обама и папа Римский обменялись подарками