Պաշտոնական Մոսկվան և Թեհրանը մտադրություն են հայտնել համատեղ պայքարել «Իսլամական պետություն» խմբավորման ահաբեկիչների դեմ։ Այս մասին նշվում է ՌԴ ԱԳՆ–ի կայքում։
Համապատասխան հայտարարությունն արվել է մերձավորարևելյան խնդիրներով ռուս–իրանական խորհրդակցության արդյունքների ամփոփումով, որը կայացել էր երկու երկրների դիվանագիտական գերատեսչությունների փոխղեկավարների մակարդակով։
«Մ. Բոգդանովը և Հ. Աբդոլլահյանը հաստատել են փոխգործակցության ակտիվացման կարևորությունը միջազգային և տարածաշրջանային այլ խաղացողների հետ՝ Սիրիայի հակամարտության հուսալի կարգավորման և ահաբեկչական սպառնալիքին, առաջին հերթին՝ «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությանը» համախմբված հակազդելու ուղղությամբ»,–նշվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Երկրներն ընդգծել են քաղաքական երկխոսության կարևորությունը՝ հարգելով Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
ՌԴ–ն և Իրանը մտադիր են միասին պայքարել ԻՊ դեմ

Официальные Москва и Тегеран выразили намерение совместно заняться борьбой с террористами из «Исламского государства», сообщает сайт МИД-а России.
Соответствующее заявление сделано по итогам российско-иранских консультаций по ближневосточной проблематике на уровне заместителей глав дипведомств.
«М.Л. Богданов и Х.А. Абдоллахиян констатировали важность активизации взаимодействия с другими международными и региональными игроками в интересах надежного урегулирования конфликта в Сирии и консолидации противодействия террористической угрозе, прежде всего со стороны «Исламского государства Ирака и Леванта», – сообщили в МИД.
Страны подчеркнули важность политического диалога при уважении территориальной целостности и суверенитета Сирии.
Россия и Иран намерены вместе бороться с ИГ