Ադրբեջանն ու ՌԴ–ն պայմանավորվել են գազի «փոխանակման» մասին
Ադրբեջանը պատրաստվում է հոկտեմբերից «փոխանակման» սկզբունքով օրական մինչև 10 մլն խմ գազ ստանալ ՌԴ–ից։ Այս մասին, «Ռեյթերի» փոխանցմամբ, հայտնել է «ГНКАР» ադրբեջանական պետական նավթային ընկերության ղեկավարը՝ նշելով, որ նմանատիպ բանակցություններ են ընթանում նաև Թեհրանի հետ։
Փորձագետների կարծիքով առաջին անգամ Մոսկվայի և Բաքվի պատմության մեջ գազային փոխանակման գործարքը հնարավորություն կտա բարձրացնել Հյուսիսային Կովկաս ռուսական գազի մատակարարման մակարդակը պահանջարկի կտրուկ աճի դեպքում և ձմռանը, ինչպես նաև փորձարկել ադրբեջանական պահեստարանները հետագայում Եվրոպա գազ հասցնելու համար կառուցվող Տրանսադրիատիկ գազատարի համար։
«Սրանք փոխանակման ժամանակավոր գործողություններ են։ Այդ հարցով «Գազպրոմի» ղեկավարության հետ արդեն պայմանավորվածություն կա»,–լրագրողներին ասել է «ГНКАР»–ի ղեկավար Րովնագ Աբդուլլաևը՝ հավելելով, որ ընկերության աշխատակիցներն այժմ գազամատակարարումների տեխնիկական մանրամասներն են մշակում։
Նախորդ շաբաթ «Գազպրոմից» հայտնել էին, որ տարեկան 2 մլրդ խմ գազ կմատակարարեն Ադրբեջանին կամ օրական 10 մլն խմ։
Ռուսական կոնցեռնն ավելի վաղ մերձկասպյան երկրներից մոտ 3 մլրդ խմ գազ էր ներմուծում։
Աբդուլլաևի խոսքերով՝ հոկտեմբերին ստանալիք ՌԴ գազը Ադրբեջանում կպահեստավորվի մինչև մյուս տարի, այնուհետև կօգտագործվի ռուսական հարավային շրջանները մատակարարելու համար։

Азербайджан и Россия договорились о свопе газа
Азербайджан собирается с октября получать от России на своповой основе до 10 млн куб. м газа ежедневно. Как передает «Vestifinance.ru», об этом сообщил глава азербайджанской госкомпании ГНКАР Ровнаг Абдуллаев, сославшись на договоренность с «Газпромом» и добавив, что аналогичные переговоры идут с Тегераном.
По мнению аналитиков, первая в истории Москвы и Баку газовая своповая сделка позволит повысить надежность снабжения российского Северного Кавказа в периоды всплеска спроса и зимой, а также протестировать азербайджанские хранилища для будущего Трансадриатического газопровода в Европу – TAP.
«Это будут временные своповые операции. Договоренность с руководством «Газпрома» по этому поводу уже достигнута», – отметил Абдуллаев, добавив, что сейчас специалисты прорабатывают технические детали осуществления этих поставок.
На прошлой неделе «Газпром» сообщил, что поставит в Азербайджан 2 млрд куб. м газа за год, или 10 млн куб. м в сутки. Ранее российский концерн импортировал из прикаспийской страны около 3 млрд куб. м газа.
По словам Абдуллаева, газ из России, полученный в октябре, будет храниться в Азербайджане до следующего года, а затем использоваться для снабжения южных российских регионов.