Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, հետաքննությունն ազատել է գործարար Լևոն Հայրապետյանին տնային կալանքից:
-Քննիչի որոշմամբ` Լևոն Հայրապետյանի նկատմամբ խափանման միջոցը տնային կալանքից փոխարինվել է չմեկնելու մասին ստորագրությամբ, - ՏԱՍՍ-ին հայտնել է աղբյուրը` պարզաբանելով, որ այդ որոշումն ընդունվել է «այն բանի հիման վրա, որ լրացել է կալանքի տակ պահելու` օրենքով նախատեսված առավելագույն ժամկետը»: Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը լրացել է սեպտեմբերի 15-ին: «Բաշնևֆտ»-ի գործով նա կալանքի տակ էր պահվում անցյալ տարվա հուլիսի 17-ից: Ինչպես հաղորդվում է, Գլխավոր դատախազությունը չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը՝ նյութերը վերդարձնելով լրացուցիչ քննության: Դրանով իսկ լրացել է հետաքննության ընթացքում կալանքի տակ պահելու առավելագույն ժամկետը՝ 12 ամիս:
Լևոն Հայրապետյանին ազատել են տնային կալանքից
-Քննիչի որոշմամբ` Լևոն Հայրապետյանի նկատմամբ խափանման միջոցը տնային կալանքից փոխարինվել է չմեկնելու մասին ստորագրությամբ, - ՏԱՍՍ-ին հայտնել է աղբյուրը` պարզաբանելով, որ այդ որոշումն ընդունվել է «այն բանի հիման վրա, որ լրացել է կալանքի տակ պահելու` օրենքով նախատեսված առավելագույն ժամկետը»:
Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը լրացել է սեպտեմբերի 15-ին: «Բաշնևֆտ»-ի գործով նա կալանքի տակ էր պահվում անցյալ տարվա հուլիսի 17-ից:
Ինչպես հաղորդվում է, Գլխավոր դատախազությունը չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը՝ նյութերը վերդարձնելով լրացուցիչ քննության: Դրանով իսկ լրացել է հետաքննության ընթացքում կալանքի տակ պահելու առավելագույն ժամկետը՝ 12 ամիս:

Следствие освободило из-под домашнего ареста предпринимателя Левона Айрапетяна, обвиняемого по делу о хищении акций «Башнефти».
«Мера пресечения Левону Айрапетяну по решению следователя изменена – с домашнего ареста на подписку о невыезде», – сообщил ТАСС источник, пояснив, что такое решение было принято «в связи с тем, что истек предусмотренный законом максимальный срок содержания под стражей».
Срок домашнего ареста Айрапетяна истекал 15 сентября. По делу по делу «Башнефти» он содержался под стражей с 17 июля прошлого года, а по другому делу – о хищении путем мошенничества 700 тыс долларов, полученных от матери экс- сенатора от Башкирии Игоря Изместьева – с сентября прошлого года. По второму делу Генеральная прокуратура не утвердила обвинительное заключение, вернув материалы для дополнительного расследования. Тем самым, истек максимальный срок содержания под стражей на период следствия – 12 месяцев.
Левон Айрапетян освобожден из-под домашнего ареста