ՌԴ–ում Սիրիայի դեսպան. «Սիրիայում ռուս զինվորականներ չկան»
ՌԴ–ում Սիրիայի դեսպան Րիադ Հադդադը հերքել է Սիրիայի տարածքում ռուս զինվորականների ներկայության մասին տեղեկատվությունը։
«Մենք արդեն 30–40 տարի է, ինչ համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ռազմական։ Այո, մենք ստանում ենք զենք, ռազմական տեխնիկա. այդ ամենն արվում է համաձայն մեր երկու երկրների միջև կնքված պայմանագրերի... Բայց ռուս զինվորականների մասին այդ խոսակցությունները սուտ են, որը տարածվում է արևմտյան երկրների, ԱՄՆ–ի կողմից»,– դեսպանի՝ «Россия 24»–ի եթերում ասած խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ նովոստի»–ն։
Սակայն ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հաստատել էր Սիրիայում ռուս զինվորականների ներկայության մասին տեղեկատվությունը։
ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունից հայտարարել էին, որ ռուսական տեխնիկայի ու զինվորականների շարժը Սիրիայում ՌԴ ծրագրերն են՝ օդային առաջավոր բազա ստեղծել Լաթաքիայում։ ԱՄՆ–ը նաև մեղադրել էր ՌԴ–ին Սիրիայում զրահամեքենաներ տեղակայելու համար։
Դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է հակամարտող կողմերի միջև բանակցություններ անցկացնել Մոսկվայում, այնուհետև՝ Ժնևում։

Посол Сирии в РФ опроверг присутствие российских военных в Латакии
Посол Сирии в РФ Риад Хаддад назвал ложью сообщение о нахождении российских военных на территории Арабской Республики.
«Мы 30-40 лет уже сотрудничаем с Россией в различных областях, в том числе и в военной области. Да, мы получаем оружие, боевую технику, все это делается в соответствии с теми соглашениями, которые были заключены между нашими странами… Но вот эти разговоры о наличии ваших (российских) военных на территории Сирии – это ложь, распространяемая западными странами, США», – сказал он в эфире телеканала «Россия 24».
Ранее представитель Пентагона Джефф Дэвис заявил, что Москва создает военно-воздушную базу на территории Сирии. Также западные СМИ сообщали, что в районе Латакии размещены семь танков российского производства.