Սիրիան մերժել է Բաշար Ասադին «անցումային» նախագահ նշանակելու Մեծ Բրիտանիայի առաջարկը
Սիրիան մերժել է Մեծ Բրիտանիայի առաջարկը, ըստ որի՝ Բաշար Ասադը պաշտոնաթողությունից առաջ կես տարով կարող է ղեկավարել ժամանակավոր կառավարությունը։ Այս մասին «The Guardian»–ին տված տված հարցազրույցում ասել է Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Օմրան ալ–Զուբին։
Պաշտոնյան նշել է, որ բրիտանական իշխանությունների կարծիքով դա հնարավորություն կտա հաղթահարել քաղաքական հակամարտությունը երկրում և կանգնեցնել փախստականների հոսքը Սիրիայից դեպի Եվրոպա։
«Ի՞նչ իրավունքով է Բրիտանիայի արտգործնախարարը որոշում սիրիացիների փոխարեն՝ որքան երկար է նրանց նախագահն իշխանության մնալու»,–նշել է Զուբին։
Նախարարը նաև հավելել է, որ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքականությունն «իռացիոնալ է ու անտրամաբանական», քանի որ այդ երկիրը փորձում է պայքարել միակ պետության դեմ, որը լրջորեն մատնչում է «Իսլամական պետության» դեմ։
Ավելի վաղ բրիտանական ԱԳՆ առաջնորդ Ֆիլիպ Համմոնդը հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է Բաշար Ասադին տեսնել Սիրիայի ղեղավարի պաշտոնում անցումային շրջանում։

Сирия отвергла предложение Британии назначить Асада переходным президентом
Сирия отвергла предложение Великобритании, согласно которому Башар Асад возглавил бы временное правительство на полгода перед тем, как уйти в отставку. Об этом в интервью «The Guardian» рассказал сирийский министр информации Омран аль-Зуби.
Как рассказал аль-Зуби, по мнению британских властей, это позволит справиться с политическим кризисом в стране и остановить потоки беженцев из Сирии в Европу.
«Что дает право министру иностранных дел Великобритании решать за сирийцев, как долго их президент должен оставаться у власти?» – отметил Зуби.
Также министр добавил, что политика Великобритании «иррациональна и нелогична», поскольку страна пытается бороться с единственным государством, которое всерьез борется с «Исламским государством».
Ранее глава британского МИД Филип Хаммонд заявил, что Великобритания готова видеть Башара Асада главой Сирии в течение переходного периода.