Քադիրովը Յացենյուկին վախկոտ է անվանել, որը չի կարողացել կռվել Չեչնիայում
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը վախկոտ է, որը չի կարողացել կռվել Չեչնիայում։ Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»–ը։
«Ես նախկինում երբեք ոչ ոքից չեմ լսել, որ Յացենյուկը եղել է Չեչնիայում, ավելին՝ նրա հետ երբեք չեմ հանդիպել։ Բայց ես գիտեմ, որ նա իսկական վախկոտ է ու դավաճան, որն ընդունակ չէ որևէ մեկի դեմ պատերազմել»,–ասել է Քադիրովը։
Ավելի վաղ չեչեն առաջնորդը հայտարարել էր, որ տեղյակ չէ 90–ականներին Յացենյուկի՝ Չեչնիայում տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին մասնակցելուց։
Այն մասին, որ ՌԴ ՔԿ–ում տվյալներ կան Ուկրաինայի ներկայիս վարչապետի՝ Առաջին չեչենական պատերազմին մասնակցելու մասին, հայտնել էր գերատեսչության ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը։

Кадыров назвал Яценюка трусом, который не мог воевать в Чечне
Глава Чечни Рамзан Кадыров заявил, что считает премьер-министра Украины Арсения Яценюка трусом, который не мог воевать в Чечне. Как передает ТАСС, об этом сообщили в пресс-службе Кадырова.
«Я в прошлом ни от кого не слышал, что в Чечне находится Яценюк, и тем более с ним никогда не встречался. Но я знаю, что он настоящий трус и предатель, и не способен с кем бы то ни было воевать», – отметил он.
Ранее глава Чечни Рамзан Кадыров заявил, что не в курсе участия премьер-министра Украины Арсения Яценюка в боевых действиях в Чечне в 90-е годы.
О том, что у Следственного комитета России есть данные об участии премьер-министра Украины Арсения Яценюка в Первой чеченской войне, заявил глава ведомства Александр Бастрыкин.