Թուրքիայի ԱԳՆ–ն ՌԴ–ից իր օդային տարածքն օգտագործելու հարցում չի ստացել
Թուրքիայի ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ Անկարան իր օդային տարածքով թռիչքի թույլտվության հարցում չի ստացել ՌԴ–ից, որի ինքնաթիռները մարդասիրական օգնություն էին տանելու Սիրիա։ Այս մասին, «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ, ասել է թուրքական գերատեսչության ներկայացուցիչը։
«ՌԴ–ից որևէ հարցում չի ստացվել Սիրիա թռչելու նպատակով թուրքական օդային տարածքն օգտագործելու վերաբերյալ»,–ասել է նախարարության աշխատակիցը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իրանը թույլատրել է ռուսական ինքնաթիռներին Սիրիա թռչել իր օդային տարածքով, քանի որ Բուլղարիան պաշտոնապես փակել էր իր տարածքը Սիրիա մարդասիրական օգնություն տեղափոխող ինքնաթիռների դիմաց։

МИД Турции заявил, что не получал запрос на пролет российских самолетов в Сирию
МИД Турции заявил, что Анкара не получала запрос на пролет через ее территорию российских самолетов с гуманитарной помощью для Сирии. Как передает РИА «Новости», об этом заявил представитель турецкого ведомства.
«От Российской Федерации не поступало никакого запроса на использование турецкого воздушного пространства для пролета в Сирию», – сказал сотрудник министерства.
Ранее Иран разрешил российским самолетам пролет в Сирию для доставки гуманитарной помощи, так как Болгария официально закрыла свое воздушное пространство для российских самолетов с гуманитарной помощью для Сирии.