ԱՄՆ պետդեպը Թուրքիային ԶԼՄ-ի ազատությունը հարգելու կոչ է արել
ԱՄՆ–ին անհանգստացրել է թուրքական «Հուրրիեթ» պարբերականի վրա իշխող կուսակցության համակիրների իրականացրած հարձակումը։
Ինչպես հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական կայքը, այս մասին լրագրողներին ասել է գերատեսչության մամուլի խոսնակ Ջոն Քիրբին:
«Կոչ ենք անում Թուրքիային հարգել ԶԼՄ–ի ազատությունը և այն պաշտպանել Սահմանադրությամբ ամրագրված երաշխիքներով: Դրանք ցանկացած առողջ ժողովրդավարության առանցքային տարրերն են»,- ասել է Քիրբին:
Նա նաև մտահոգիչ է համարել, որ «Հուրրիեթ»-ի դեմ իրականացվող գործողությունները խրախուսվում են Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամների կողմից:

США обеспокоены нападениями на редакции газеты «Хурриет». Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт Госдепа США, об этом на брифинге заявил пресс-секретарь Госдепа США Джон Кирби.
«Мы призываем Турцию уважать свободу прессы и защищать ее согласно Конституции Турции. Это – основа любой здоровой демократии», – сказал Кирби.
Он подчеркнул, что их беспокоит то, что нападения на редакции газеты «Хурриет» поощряются правящей партией «Справедливость и развитие».
Госдеп США призвал Турцию уважать свободу СМИ