Վեյոնիսը հավանություն է տվել Լատվիայի ԽՍՀ ՊԱԿ գործունեության ստուգմանը
Լատվիայի նախագահ Ռայմոնդ Վեյոնիսը հավանություն է տվել միջկարգապահական հանձնաժողովի սուբսիդավորման մասին կառավարության որոշմանը՝ Լատվիական ԽՍՀ–ի Պետական անվտանգության կոմիտեի փաստաթղթերն ուսումնասիրելու նպատակով։
«Ես գոհ եմ, որ կառավարությունը վերջապես լուծել է այդ հանձնաժողովի ֆինանսավորման հարցը, և այն արդեն կարող է լիարժեքորեն զբաղվել այդ աշխատանքով»,–«Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ՝ ասել է Վեյոնիսը։
Նրա խոսքերով՝ հանձնաժողովի խնդիրն է գնահատել բարոյական և նյութական վնասի չափը, որը երկրին ու նրա բնակիչներին պատճառել է ՊԱԿ–ը։

Вейонис одобрил решение о проверке деятельности КГБ Латвийской ССР
Президент Латвии Раймонд Вейонис одобрил решение правительства о субсидировании междисциплинарной комиссии по изучению документов бывшего КГБ Латвийской ССР, передает «Интерфакс».
«Я доволен тем, что правительство, наконец, решило вопрос о финансировании деятельности этой комиссии и теперь та может полноценно заняться работой», – сказал Вейонис.
По его словам, задачей комиссии является оценка материального и морального вреда, причиненного КГБ стране и ее жителям.