Լատվիան իր սահմանների մոտ ռուսական ռազմանավեր է նկատել
Լատվիայի ԶՈւ–ն երկրի բացառիկ տնտեսական գոտում՝ սահմանից քիչ հեռու, ՌԴ ռազմածովային նավատորմի նավեր է նկատել։
Այս մասին, «Գազետա»–ի փոխանցմամբ, ռազմական գերատեսչությունը հայտնել է «Թվիթթերի» իր էջում։
«Զինված ուժերն օգոստոսի 2–ին Լատվիայից 5 ծովային մղոն հեռավորությամբ հավաստանշել են «Վիկտոր Կոնեցկի» նավը, որը քաշում էր ՌԴ ՌԾ նավատորմին պատկանող «Ալեքսանդր Օվուխով» ականադիր նավը»,–ասվում է հաղորդագրությունում։
Հուլիսի վերջին ևս Լատվիայի ԶՈւ–ն երկրի սահմանին մոտ ռուսական ռազմական ինքնաթիռներ ու նավ էր նկատել։ Ինչպես հաղորդվում է, Բալթյան ծովի չեզոք ջրերում նկատված պարեկային ինքնաթիռներընույնականանում էին ՌԴ ՌՕՈւ երկու Ան–124 և մեկ Իլ–76 ինքնաթիռների հետ։ Բացի այդ, լատվիական բացառիկ տնտեսական գոտում նկատվել է ռուսական «Մերկուրի» նավը։
Հուլիսի վերջին ևս Լատվիայի ԶՈւ–ն երկրի սահմանին մոտ ռուսական ռազմական ինքնաթիռներ ու նավ էր նկատել։ Ինչպես հաղորդվում է, Բալթյան ծովի չեզոք ջրերում նկատված պարեկային ինքնաթիռները նույնականանում էին ՌԴ ՌՕՈւ երկու Ան–124 և մեկ Իլ–76 ինքնաթիռների հետ։ Բացի այդ, լատվիական բացառիկ տնտեսական գոտում նկատվել է ռուսական «Մերկուրի» նավը։

Латвия заявила об обнаружении у своих границ российских военных кораблей
Вооруженные силы Латвии зафиксировали в исключительной экономической зоне страны недалеко от границы страны корабли ВМФ России. Об этом военное ведомство сообщило на своей странице в «Twitter».
«Вооруженные силы 2 августа зафиксировали на расстоянии 5 морских миль от территориальных вод Латвии судно «Виктор Конецкий», которое тянуло на буксире минный заградитель «Александр Обухов» ВМФ России», – говорится в сообщении.
В конце июля вооруженные силы Латвии сообщили об обнаружении российских военных самолетов и корабля вблизи границ страны. Как сообщается, патрульные самолеты над нейтральными водами Балтийского моря идентифицировали два самолета Ан-124 и один Ил-76 ВВС России. Также в латвийской исключительной экономической зоне был идентифицирован российский корабль «Меркурий».