Թբիլիսիից հստակեցրել են, որ Վրաստանը երկարաձգե՛լ է պատժամիջոցները ՌԴ դեմ
«ԵՄ խորհուրդը 2014թ. հունիսին Ուկրաինայի դեպքերի առնչությամբ 12 տարբեր պատժամիջոց էր սահմանել ՌԴ դեմ։ Նույն թ. հունիսի 23–ին Վրաստանը միացել է դրանցից մեկին, որը վերաբերում էր Սևաստոպոլում և Ղրիմում արտադրված ապրանքների արտահանմանը։ Այս տարվա հունիսի 19–ին ԵՄ–ն երկարաձգեց այդ պատժամիջոցները ևս մեկ տարով։ Վրաստանի կողմից այդ հարցով ինչ–որ նոր որոշում չկա»,–ասել է Վրաստանի վարչապետի՝ ՌԴ հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 29–ին հայտնի դարձավ, որ ԵՄ՝ ՌԴ դեմ կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցների երկարաձգմանն է միացել ևս 6 երկիր՝ Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան և Ուկրաինան։
Թբիլիսիից հստակեցրել են, որ Վրաստանը նոր չէ միացել ԵՄ՝ ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին։

Грузия разъяснила вопрос о продлении санкций против России
Грузия не принимала новых решений о присоединении к санкциям в отношении России. Об этом заявил спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зураб Абашидзе, сообщает «Интерфакс».
«Совет Евросоюза в июне прошлого года в связи с событиями на Украине установил 12 различных санкций против России. 23 июня прошлого года Грузия присоединилась к одной из этих санкций, касающейся экспорта продукции, изготавливаемой в Севастополе и Крыму. 19 июля этого года состоялось продление Советом Евросоюза в автоматическом режиме этих санкций еще на год. Со стороны Грузии речи нет о каких-то новых решениях по этому вопросу», – отметил Абашидзе.