Անկարան և ԻՊ-ն համագործակցում են. ԱՄՆ–ը փաստեր ունի
Թուրքական «BirGun» պարբերականին տված հարցազրույցում բրիտանական «The Guardian» թերթի թղթակից Մարտին Չուլովն ասել է, որ Թուրքիան և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորությունը կապի մեջ են, և այդ մասին ԱՄՆ–ը փաստեր ունի։
Չուլովը նշել է, որ Անկարան և ԻՊ–ն համագործակցում են նավթի վաճառքի հարցերում։
Դրա վերաբերյալ «The Guardian»–ի թղթակիցը հոդված է հրապարակել՝ գրելով, որ 2013թ. ԱՄՆ-ն ԻՊ-ի նավթի ապօրինի վաճառքի պատասխանատուի՝ Աբու Սայյաֆի դեմ իրականացրած գործողության ժամանակ բազմաթիվ փաստեր է ձեռք բերել։ Դրանցով նաև ապացուցվում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տեղյակ է ԻՊ-ից անօրինական ճանապարհով նավթ գնելու մասին, և որ 2012-ից սկսած՝ թուրք սահմանապահներն աչք են փակել Ասադի դեմ կռվելու համար Սիրիա զինված խմբերի անցնելու վրա։
Չուլովը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն այդ փաստերը չի հրապարակում՝ դրանք Թուրքիայի դեմ որպես հաղթաթուղթ օգտագործելու համար:

У США есть данные о сотрудничестве Анкары и ИГ
Документы о сотрудничестве властей Турции с «Исламским государством» (ИГ) попали в руки американской стороны. Как передает «News.am», об этом заявил корреспондент британской «The Guardian» на Ближнем Востоке Мартин Чулов в беседе с турецким «BirGun».
Британский журналист в беседе с «BirGun» рассказал, что в результате действий американских военных, во время убийства ответственного ИГ по вопросам продажи нефти обнаружено большое количество документов в виде бумаг и электронном варианте, где раскрывается сотрудничество Анкары и ИГ.
Журналист подчеркнул, что США не раскроет содержание документов, но использует в случае необходимости в качестве «козырной карты» против Турции.
Силы безопасности Турции держат в строжайшем секрете данные о том, кто именно покупал нефть у исламистов-террористов.