Ինտերպոլը հաստատել է Յանուկովիչի նկատմամբ միջազգային հետախուզման դադարեցումը
Ինտերպոլը պաշտոնապես հաստատել է իր կայքից Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի նկատմամբ միջազգային հետախուզման վերաբերյալ տվյալների հեռացումը։
«ՌԻԱ նովոտի»–ի փոխանցմամբ՝ գերատեսչությունից հայտնել են, որ «կարմիր անկյունով» համապատասխան ծանուցումը հանվել է հուլիսի 16–ին՝ նոր տեղեկատվության լրացուցիչ ստուգման ժամանակ։
«Դա նշանակում է, որ Ինտերպոլի տվյալներում այդ ծանուցումն անհասանելի է որոնման համար, և ստուգումների ժամանակ հանվել է կայքի՝ հետախուզման մեջ գտնվող անձանց բաժնից»,–հայտնել են Ինտերպոլից։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ուկրաինայի ՆԳՆ–ն հայտարարել է, որ Ինտերպոլը ժամանակավորապես սահմանափակել է մուտքն Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի դոսյե։ Նշվել է, որ այդ որոշումը կապված է այն բանի հետ, որ Յանուկովիչի փաստաբանը բողոքարկել է իր պաշտպանյալի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու որոշումը։

Интерпол подтвердил приостановку международного розыска Януковича
Интерпол официально подтвердил удаление данных о международном розыске бывшего президента Украины Виктора Януковича со своего сайта, передает РИА «Новости».
Как заявили в ведомстве, действие соответствующего уведомления «с красным углом» было приостановлено 16 июля на время дополнительной проверки новой информации.
«Это означает, что уведомление недоступно для поиска в базах данных Интерпола и на время проверки было удалено из раздела разыскиваемых лиц на сайте ведомства», – сообщили в Интерполе.
Ранее сообщалось, что в МВД Украины заявили, что Интерпол временно ограничил доступ к досье бывшего президента Украины Виктора Януковича. Отмечалось, что данное решение было принято в связи с тем, что защита Януковича обжаловала объявление его в международный розыск.