Գերմանիայում սոճիի տակից գտել են նացիստների ոսկիները (տեսանյութ)
Ուշագրավ բացահայտում է արել գերմանացի հնագետը: Ինչպես տեղեկացնում է «Reuters»-ը, 31-ամյա Ֆլորիան Բաուչը մետաղորսիչ սարքի օգնությամբ սոճիի տակ հայտնաբերել է 10 ոսկե մետաղադրամ: Բացահայտումն անելուց հետո Բաուչը դիմել է մասնագետներին, ովքեր արմատախիլ են արել ծառը՝ հայտնաբերելով ևս 207 նույնատիպ մետաղադրամ:
Ըստ գիտնականների՝ գանձը թաքցվել է նացիստական Գերմանիայի ժամանակաշրջանում: Նշվում է, որ 21 մմ տրամագծով մետաղադրամները ստեղծվել են տարբեր երկրներում 1837-1910թթ.։ Մասնավորապես, թաքստոցում գտել են ֆրանսիական, իտալական, բելգիական և ավստրո-հունգարական մետաղադրամներ, որոնց հետ նաև՝ ստվարաթղթի մնացորդներ։ Վերջինների վրա պատկերված են նացիստական սվաստիկան և արծիվը, ինչպես նաև առկա է «Reichsbank Berlin 244» գրառումով կնիքը:
Գիտնականները պարզել են, որ փաթեթը ստեղծվել է 1940-1950թթ.։ Ուսումնասիրությունների արդյունքում հաջողվել է նաև պարզել, որ սկզբից մետաղադրամները գտնվել են պարկերի մեջ, որոնք 70 տարվա ընթացքում քայքայվել և փոշիացել են:
Հնագետների կարծիքով նացիստական ռեժիմի ժամանակ մետաղադրամները պահում էին Ռեյխսբանկում, իսկ պատերազմից հետո գանձը գողացել է բանկի աշխատողներից մեկը: Հայտնաբերված մետաղադրամները ցուցադրության կհանվեն հուլիսի 19-ին Լյունեբուրգի թանգարանում:

В Германии нашли золото нацистов (видео)
В Германии археолог-любитель нашел клад из золотых монет ориентировочной стоимостью в 45 тысяч евро, сообщает «Reuters».
Находка была сделана в районе города Люнебург. 31-летний археолог-любитель Флориан Бауч при помощи металлоискателя нашел в полости под сосной 10 золотых монет. Затем он обратился за помощью к коллегам-профессионалам. Археологи выкорчевали дерево и обнаружили еще 207 таких монет. Ученые считают, что клад был зарыт в эпоху нацистской Германии. Возможно, владелец спрятал сокровище в конце Второй мировой войны.
Любопытно, что монеты, диаметр которых составляет 21 мм, а вес каждой превышает шесть граммов, были отчеканены в разных странах в период с 1837 по 1910 годы. В частности, в тайнике нашли бельгийские, французские, итальянские и австро-венгерские деньги. Вместе с ними были обнаружены остатки картона с нацистской свастикой и орлом, а также штемпелем с надписью «Reichsbank Berlin 244». Ученые установили, что упаковка была произведена в период с 1940 по 1950 годы.
Археологи выдвинули версию о том, что во время правления нацистов монеты хранились в Рейхсбанке. Вероятно, они были частью богатств, вывезенных немецкими войсками из других стран и вошедших в состав золотовалютного резерва Германии. Не исключено также, что в конце войны они были украдены уже из Рейхсбанка – кем-то из банковских служащих. Анализ показал, что изначально монеты хранились в мешочках, но те истлели за 70 лет. От них остались только пломбы. Клад будет выставлен на всеобщее обозрение в музее Люнебурга с 19 июля.