Նաիրիտցիները նստացույց կսկսեն Կառավարության մոտ
«Նաիրիտի» նախկին աշխատակցիները, չսպասելով հերթական խոստմանը, այսօր առավոտվանից հավաքվել էին գործարանի մոտ։ Նշենք, որ այսօր՝ հուլիսի 15–ին, լրանում է աշխատավարձի պարտքերը մարելու իշխանությունների ներկայացրած վերջնաժամկետը։
Նախօրեին էլ նաիրիտցիները փակել էին Բագրատունյաց փողոցը։ Կառավարությունն իր ներկայացրած վերջնաժամկետի նախօրեին գործարանի նախկին աշխատակիցներին առաջարկել էր հրաժարվել աշխատավարձերի չվճարման պատճառով առաջացած տույժ-տուգանքներից։ Հուսահատ վիճակում գտնվող աշխատողների մի մասը գնացել էր ստորագրելու համաձայնագրերը՝ պարտավորվելով հետագայում չպահանջել այդ տուգանքները, սակայն պարզվել է, որ ձևաթղթերը պատրաստ չէն։ Ավելի ուշ՝ երեկոյան, տնօրեն Ռուբեն Սաղաթելյանը ձևաթղթի նմուշ էր բերել, որն աշխատողները պետք է պատճենահանեին։
Այսօր աշխատողներին վիճակահանության սկզբունքով պիտի կանչեին՝ ստորագրելու պայմանագրերը, սակայն չեն կանչել։
Նշենք, որ ըստ աշխատանքային պայմանագիրի՝ աշխատավարձի ուշացման յուրաքանչյուր օրվա համար սահմանվում է 0.15 տոկոսի չափով տույժ։
Մտավախություն ունենալով, որ Կառավարությունը միայն ժամանակ է ձգում այդ համաձայնագրերով, և հայտնի չէ՝ երբ է փոխանցվելու աշխատավարձը՝ նաիրիտցիները որոշել են շարունակել բողոքի ակցիաները. վաղը՝ ժամը 11.00–ին, նրանք նստացույց կսկսեն Կառավարության շենքի մոտ։

Работники завода «Наирит» проведут сидячий пикет перед зданием Правительства
Попавшие под сокращение работники завода «Наирит», не дожидаясь выполнения очередного обещания, провели собрание перед одним из корпусов завода. Напомним, что сегодня, 15 июля, истекает окончательный срок погашения задолженностей по зарплатам, обозначенный властями РА.
Накануне наиритцы перекрыли улицу Багратуняц. Правительство предложило 14 тюля отказаться от штрафов и пени за задержку и невыплату заработной платы. Часть находящихся в отчаянном положении работников завода пошла на подписание договора об отказе в от претензий в дальнейшем, однако выяснилось, что бланки не готовы. Позже директор завода Рубен Сагателян достал бланк и попросил работников его отксерокопировать.
Сегодня наиритцы по принципу лотереи должны были быть вызваны для подписания договора, однако их никто так и не позвал.
Отметим, что, согласно трудовому контракту, за каждый день опоздания выплаты предусмотрено пени в размере 0,15% от заработной платы.
Опасаясь, что правительство посредством договоров пытается лишь затянуть время, наиритцы решили продолжить акцию протеста – завтра в 11:00 они проведут сидячий пикет перед зданием Правительства.