Նեթանյահուն Իրանի վերաբերյալ իր մտավախություններն է հայտնել Օբամային
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ իրանական միջուկային ծրագրով ձեռք բերված համաձայնությունը սպառնում է Իսրայելի և ամբողջ աշխարհի անվտանգությանը։ Այս մասին գրում է «Գազետա»–ն՝ «Haaretz»–ին հղումով։
Իսրայելցի վարչապետի գրասենյակից հայտնել են, որ Իրանի հետ ձեռք բերված համաձայնությունում տեսնում են 2 հիմնական վտանգ։
«Համաձայնագիրը թույլ կտա Իրանին միջուկային զենք ձեռք բերել համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո՝ 10–15 տարվա ընթացքում, կամ ավելի շուտ, բայց՝ խախտումով»,–կարծում են Իսրայելում։
Երկրորդ վտանգը, ըստ վարչապետի, «իրանական ահաբեկչական և ռազմական մեքենայի» հովանավորումն է, որը սպառնում է Իսրայելին և ողջ աշխարհին։

Нетаньяху высказал Обаме свои опасения относительно Ирана
В ходе телефонного разговора с президентом США Бараком Обамой израильский премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявил, что соглашение по ядерной программе Ирана угрожает безопасности Израиля и всего мира. Об этом сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Haaretz».
В канцелярии израильского премьер-министра подчеркнули, что Нетаньяху видит две основные опасности в заключении соглашения с Ираном.
«Соглашение позволит Ирану получить ядерное оружие в течение 10–15 лет после подписания соглашения или раньше, но с нарушением», – считают в Израиле.
Второй опасностью, по мнению премьера, является спонсирование «иранской террористической и военной машины», которая «угрожает Израилю и всему миру».