Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների նախաձեռնած տնտեսական «բարեշրջումների» արդյունքները բացասական են՝ տնտեսական անկման միջազգային ռեկորդ, ներդրումների կտրուկ նվազեցում, աղքատության աճ, կապիտալի արտահոսք, բիզնես միջավայրի վատացում, արտաքին պարտքի աճ։ Հետևանքը վտանգավոր չափերի հասնող արտագաղթն է՝ վերջին 7տարվա ընթացքում շուրջ 300.000 ՀՀ քաղաքացի է համալրել «Հայկական աշխարհը»։
Իշխանությունները փորձում են այդ ամենը բացատրել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով, ՌԴ–ում տիրող իրավիճակով և այլ արտաքին ու նաև՝ ներքին (դեմագոգիան հետևյալ կոդերով է՝ «Չար օլիգարխները չեն թողնում, որ Սերժ Սարգսյանն աշխատի», «Սերժն ի՞նչ մեղավոր է. ինքը Քոչարյանից վատ ժառանգություն է ստացել» և այլն) գործոններով, բայց դա չի համապատասխանում իրականությանը, քանզի տնտեսական անկման հիմնական պատճառները գտնվում են ներսում։
Երբ խնդիր դրվեց սեփականության լայնամասշտաբ վերաբաշխում իրականացնել ու «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել, արդեն պարզ էր, որ ունենալու ենք ողբերգական պատկեր։
Ճիշտ է, արտաքին գործոնները (պղնձի և մոլիբդենի գների անկում, նավթի գների անկմամբ պայմանավորված՝ ՌԴ–ում տնտեսական վիճակի վատացում, ու որպես հետևանք՝ ՌԴ–ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների կողմից ուղարկվող մասնավոր տրանսֆերների ծավալի կրճատում) որոշակի չափով ազդել են ՀՀ տնտեսության վրա, բայց դրանք որոշիչ չեն եղել։ Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ դոլարային մուտքերի պակասը ՀՀ իշխանությունները լրացրել են արտաքին հսկայական չափերի պարտք վերցնելով։ Ասել է թե՝ զուտ փողի դեֆիցիտի խնդիր Հայաստանը չի ունեցել։ Այլ հարց է, որ վարկերը, մեղմ ասած, անարդյունավետ են օգտագործվել։ Դրանք չեն ծառայել տնտեսության զարգացմանը։
Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը եռապատկեց արտաքին պարտքի չափը՝ այդ ընթացքում հաջողացնելով տնտեսական հետընթացի «տպավորիչ» ցուցանիշներ ապահովել։
Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը, ըստ էության, շարունակում է նույն գիծը՝ պարտքային բեռը շարունակաբար ավելացնելով թանկ տոկոսով վերցված եվրաբոնդերի միջոցով։ Եթե տիգրանսարգսյանական շրջանին բնորոշ նյուվասյուկիստական ապուշությունները հանենք, ապա կարելի է ասել, որ Աբրահամյանը նույն կուրսն է շարունակում, հետևաբար խնդիրները շարունակում են խորանալ։ Գործող վարչապետը միգուցե փորձում է ինչ–որ բան անել վիճակը շտկելու համար, բայց նախ մակրոպատկերացումներ ու թիմ չունի, և բացի այդ՝ մի շարք օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքներով պայմանավորված՝ դա նրան չի հաջողվում, ու Սերժ Սարգսյանի զգոն հայացքի ներքո՝ դժվար էլ հաջողվի։
Ի դեպ, օրերս «The Guardian»–ն անդրադարձել էր տնտեսական ու, մասնավորապես, պարտքային խնդիրներ ունեցող երկրներին։ Դրանց թվում էր հայտնվել նաև Հայաստանը, որը գնահատվում է որպես պարտքային ճգնաժամի առաջ կանգնած պետություն։
Դեֆոլտը, փաստորեն, դառնում է «բարեշրջումների» վերջին հանգրվանը։
Արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը տապալած և աստվածապաշտություն խաղացող մարդկանցից այլ բան չէր էլ սպասվում։
«Բարեշրջումների» վերջին հանգրվանը՝ դեֆոլտ
Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների նախաձեռնած տնտեսական «բարեշրջումների» արդյունքները բացասական են՝ տնտեսական անկման միջազգային ռեկորդ, ներդրումների կտրուկ նվազեցում, աղքատության աճ, կապիտալի արտահոսք, բիզնես միջավայրի վատացում, արտաքին պարտքի աճ։ Հետևանքը վտանգավոր չափերի հասնող արտագաղթն է՝ վերջին 7 տարվա ընթացքում շուրջ 300.000 ՀՀ քաղաքացի է համալրել «Հայկական աշխարհը»։

Результаты инициированных Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном экономических «реформ» более чем убедительны: мировой рекорд экономического спада, резкое сокращение инвестиций, рост уровня бедности, отток капитала, ухудшение бизнес-среды, рост внешнего долга. Как следствие, достигающая опасных показателей эмиграция – за 7 лет «Армянский мир» пополнили 300.000 граждан РА.
Власти пытаются объяснить всё это мировым финансово-экономическим кризисом, ситуацией в РФ и другими внешними и внутренними (демагогия в следующих кодах: «Злые олигархи не дают Сержу Саргсяну работать», «В чём виноват Серж, если получил от Кочаряна плохое наследие?» и др.) факторами, но это далеко от действительности, так как основные причины спада экономики находятся внутри страны.
Когда была поставлена задача осуществить широкомасштабный передел собственности и построить «Экономику одного олигарха», стало понятно, что картина будет плачевной.
Правда, внешние факторы (падение цен на медь и молибден, ухудшение экономического положения РФ в связи с падением цен на нефть и, как следствие, сокращение частных трансфертов работающих в России граждан РА) в определенной степени сказались на экономике Армении, но они не были решающими. Нужно учесть то обстоятельство, что сокращение долларовых поступлений власти РА восполняли огромными внешними заимствованиями. Иными словами, нехватки денег Армения не испытывала. Другой вопрос, что кредиты были использованы, мягко говоря, неэффективно. Они не послужили цели развития экономики.
Правительство Тиграна Саркисяна утроило внешний долг страны, умудрившись при этом обеспечить «впечатляющие» показатели экономического спада.
По сути, правительство Овика Абрамяна продолжает эту линию, постоянно увеличивая долговую нагрузку посредством выпуска дорогих евробондов. Если не считать нью-васюкистских ахиней, характерных тигрансаркисяновскому периоду, то можно сказать, что Абрамян продолжает тот же курс, следовательно, проблема продолжает усугубляться. Возможно, действующий премьер и пытается что-то предпринимать для исправления ситуации, но, во-первых, у него нет ни макровидения проблем, ни команды, и, во-вторых, ввиду ряда объективных и субъективных обстоятельств, у него это не получается, и вряд ли получится под пристальным взглядом Сержа Саргсяна.
Кстати, на днях «The Guardian» обратилась к странам, имеющим экономические и, в частности, долговые проблемы. В их числе оказалась также Армения, которая оценивается как государство, стоящее на пороге долгового кризиса.
Фактически, дефолт становится последним пристанищем «реформ».
Ничего другого от проваливших внешнюю и внутреннюю политику и играющих в набожность людей и не ожидалось.
Дефолт – последнее пристанище «реформ»