Հիլարի Քլինթոնը մեղադրել է ՌԴ–ին, Հյուսիսային Կորեային և Իրանին ցանցահեններին հովանավորելու համար
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը վստահ է, որ սպառնալիքը՝ կապված ցանցահենների գրոհների հետ, չի սահմանափակվում Չինաստանով, և գալիս է նաև մի շարք այլ երկրներից, որոնց թվում է նաև ՌԴ–ն։
«Միայն չինացիները չեն գրոհներ իրականացնում։ Մենք գիտենք, որ այլ երկրների կառավարությունները՝ ՌԴ–ի, ԿԺԴՀ–ի և Իրանի, ուղղակի և անուղղակի ձևով հովանավորել են ցանցահեններին։ Մենք անհանգստացած ենք նաև նման տեխնոլոգիաներին ահաբեկչական խմբավորումների հնարավոր հասանելիությամբ»,–հայտարարել է Քլինթոնը։
Ընդգծելով, որ տեղեկատվության գողությունը լրջագույն սպառնալիք է՝ Քլինթոնը նշել է՝ այդ խնդրի լուծմանը հատուկ ժամանակ է հարկավոր տրամադրել։
Ավելի վաղ քաղաքական գործիչը մեղադրել էր չինացի ցանցահեններին հսկայական կառավարական տեղեկատվություն և առևտրական գաղտնիքներ գողանալու մեջ։
Հիշեցնենք՝ Հիլարի Քլինթոնն ինքը սկանդալ հրահրեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, երբ հայտնի դարձավ, որ 2009-2013թթ. նա կարևոր նամակներ էր ուղարկում ոչ թե կառավարական, այլ անձնական էլփոստով։

Хиллари Клинтон обвинила КНР и Россию в поддержке хакеров
Россия, Китай, Иран и КНДР «прямо и косвенно» спонсируют хакерские атаки на американские правительственные учреждения, заявила кандидат на пост президента США от демократов Хилари Клинтон. Об этом сообщает ТАСС.
Клинтон заявила, что спонсирование хакерских атак на американские учреждения такими странами, как Россия, Китай, Иран и КНДР, представляют серьезную угрозу безопасности США и американскому бизнесу. Соответствующее заявление кандидат на пост президента США сделала во время своего предвыборного турне в штате Айова.
«Это не только Китай. Мы знаем, что правительства других стран – России, КНДР, Ирана – прямо или косвенно финансировали хакерские атаки», – заявила она. Клинтон отметила, что власти США недостаточно сделали для защиты государственной и коммерческой информации.
«Мы беспокоимся по поводу того, что террористические организации могут получить возможность проведения крупных кибератак», – добавила она.