Մերկելն ու Օլանդն ընթրիքին կքննարկեն հունական հանրաքվեի արդյունքները
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ծրագրում են այսօր երեկոյան Փարիզում քննարկել հունական հանրաքվեի արդյունքները։
«Ելիսեյան պալատում կայանալիք հանդիպումը Ֆրանսիայի և Գերմանիայի համագործակցության շարունակությունն է Հունաստանին օգնելու ծրագրի շուրջ»,– «Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Օլանդը։
«Ընթրիքի սեղանին Մերկելն ու Օլանդը կքննարկեն հանրաքվեից հետո ստեղծված իրավիճակը և նշված խնդրով գերմանա–ֆրանսիական համագործակցության շարունակությունը»,–հայտարարել է Մերկելի մամուլի քարտուղար Շթեֆֆեն Զայբերթը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հույները դեմ են քվեարկել վարկատուների առաջարկներին. 59,7%–ը դեմ է, մոտ 40,3%–ն էլ աջակցում է վարկատուների՝ ֆինանսական օգնությունը երկարաձգելու պահանջներին։

Меркель и Олланд обсудят итоги греческого референдума
Канцлер Германии Ангела Меркель сегодня отправится во Францию, чтобы обсудить с президентом Франсуа Олландом итоги греческого референдума. Об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на представителя немецкого правительства.
На референдуме греки должны были решить, стоит ли Афинам соглашаться на предложения кредиторов. Согласно итоговым данным, 61 % греков, участвовавших в голосовании, не согласились на выдвинутые условия.
В случае если Греция выйдет из еврозоны, потери Германии могут составить более €14,4 млрд, которые зарезервированы Берлином на борьбу с кризисом в регионе. Такой прогноз сделал Глава Бундесбанка Йенс Видман.