Հրապարակվել են Հ. Քլինթոնի նամակները հայ–թուրքական հարաբերությունների մասին
Հրապարակվել են ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար ՀիլարիՔլինթոնի՝ 2009թ.օգոստոսի 30–ին էլ. փոստով ուղարկած նամակները, որոնք վերաբերում են հայ–թուրքական հարաբերություններին։Այս մասին հայտնում է «Los Angeles Times»–ը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետքարտուղարությանը։
Դրանցում Քլինթոնը, օրինակ, պետքարտուղարության աշխատակցուհուն հարցնում է՝ ի՞նչ է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Դավութօղլուի անունը, կամ բանակցությունների օրակարգում ի՞նչ հարցեր են քննարկվում:
Իսկ պետքարուղարի նախկին օգնական ՖիլիպԳորդոնը ներկայացնելով մի տեքստի պատճեն՝ նշում է, որ թուրքերը համաձայնել են հրապարակել այն, եթե հայերն էլ համաձայնեն: Վերջիններն էլ համաձայն են, եթե Թուրքիան նախապես համաձայնություն տա փաստաթղթերը ստորագրել հոկտեմբերի 14-ին։
Գորդոնը նաև նշել է, որ Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարին խնդրել է «ուղեկցել Դավուին, բայց եթե հաջողությանչհասնեն, իրենք, թերևս, ՀիլարիՔլինթոնի կարիքը կունենան»:
Նա նաև ավելացրել է, որ մի քանի բառերի փոփոխությունից հետո Դավութօղլուն համաձայնել է տեքստի հետ, և եթե թուրքական կողմը համաձայնի, ապա ստորագրությունը պետք է լինի հոկտեմբերի սկզբին, հավանաբար՝ հոկտեմբերի 12-ին։
«Ավելի դժվար կլինի մյուս կողմին համոզելը»,–նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները ստորագրվել են 2009թ.հոկտեմբերի 10-ինՑյուրիխում։
Հրապարակվել են ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի՝ 2009թ. օգոստոսի 30–ին էլ. փոստով ուղարկած նամակները, որոնք վերաբերում են հայ–թուրքական հարաբերություններին։ Այս մասին հայտնում է «Los Angeles Times»–ը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ պետքարտուղարությանը։
Իսկ պետքարուղարի նախկին օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը ներկայացնելով մի տեքստի պատճեն՝ նշում է, որ թուրքերը համաձայնել են հրապարակել այն, եթե հայերն էլ համաձայնեն: Վերջիններն էլ համաձայն են, եթե Թուրքիան նախապես համաձայնություն տա փաստաթղթերը ստորագրել հոկտեմբերի 14-ին։
Գորդոնը նաև նշել է, որ Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարին խնդրել է «ուղեկցել Դավուին, բայց եթե հաջողության չհասնեն, իրենք, թերևս, Հիլարի Քլինթոնի կարիքը կունենան»:

Обнародованы письма Хиллари Клинтон об армяно-турецких отношениях
Государственный департамент США обнародовал ряд электронных писем Хиллари Клинтон, посланных в тот период, когда она была госсекретарем, передает «News.am».
Газета «Los Angeles Times» опубликовала письма, касающиеся Армении и Турции. Все они датированы 30 августа 2009 года. В одном из писем Хиллари Клинтон спрашивает у сотрудницы Госдепартамента, как имя тогдашнего министра иностранных дел Турции Давудоглу, а та отвечает, что его зовут Ахмед. В другом письме госсекретарь хочет конкретнее узнать, каковы вопросы повестки переговоров.
Кроме того, тогдашний помощник госсекретаря Филип Гордон посылает сотруднице копию текста, отмечая, что турки согласились выпустить этот текст на следующий день, если армяне согласятся. «И, как отмечено, они согласятся, только если Турция заранее даст согласие в отношении даты 14 октября для подписания документов», – добавляет он. Гордон также сообщает: «Я попросил главу МИД Швейцарии первым пойти навстречу Даву, и если это не приведет к успеху, нам, возможно, будет нужна Хиллари Клинтон».
В следующем письме помощник госсекретаря пишет: «Мы сообщили, что она собирается позвонить (думаю, Даву – в Словении, но он должен быть доступен). Думаю, мы получили согласие в отношении текста после еще одного или двух изменений в словах, и Даву будет знать, что ключевым вопросом является согласование даты для подписания и представления в парламенты. Мы сказали туркам, что это «должно быть» в начале октября. Если они вообще согласятся на какую-либо дату, то это, вероятно, будет 12 октября. Будет гораздо труднее убедить другую сторону, но минимальное, что нам нужно, – это дата к тому времени».