ԵՀԱԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի Նախագահների համատեղ հայտարարություն ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովին
ԵՀԱԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և  Հայաստանի ու Ադրբեջանի Նախագահների համատեղ հայտարարություն ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովին
Աստանայում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի կապակցությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները' ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը, Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը համաձայնեցին, որ եկել է ժամանակը առավել վճռական գործողություններ ձեռնարկել' ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Այդ ենթատեքստում նրանք հղում արեցին Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի  Մոսկվայի 2008 թ. նոյեմբերի 2-ի եւ 2010 թ.  հոկտեմբերի 27-ի հայտարարություններին: Նրանք համաձայնություն հայտնեցին, որ բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորումը տարածաշրջանի ժողովուրդներին կայունություն եւ անվտանգություն կբերի, եւ կհանդիսանա միակ հնարավորությունը՝ նրանց միջեւ համաձայնության հասնելու համար:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Նախագահները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը ձգտելու  Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերջնական կարգավորմանը միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի, ինչպես նաեւ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի 2009թ. հուլիսի 10-ի լ'Ակվիլայի եւ  2010թ. հունիսի 26-ի Մուսկոկայի հայտարարությունների հիման վրա: Միջնորդ երեք երկրները իրենց աջակցությունը հայտնեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին, որոնք կանգնած են անհրաժեշտ որոշումների կայացման առջեւ: Նրանք կոչ արեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին նոր էներգիայով կենտրոնանալ Հիմնարար սկզբունքների դեռեւս չհամաձայնեցված հարցերի լուծման վրա, եւ հանձնարարեցին համանախագահներին շարունակել աշխատանքը հակամարտության կողմերի հետ' աջակցելով ձեռնարկվող ջանքերին: Բանակցությունների ընթացքի մթնոլորտի բարելավման համար, նրանք կոչ արեցին հավելյալ քայլեր ձեռնարկել' ուղղված հրադադարի ամրապնդմանը եւ վստահության միջոցների իրականացմանը բոլոր բնագավառներում:

На саммите ОБСЕ в Астане принято совместное заявление по Карабаху
Руководители делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - президент России Дмитрий Медведев, премьер-министр Франции Франсуа Фийон и госсекретарь США Хиллари Клинтон, а также президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев согласились, что настало время предпринять более решительные шаги, направленные на урегулирование Нагорно-карабахского конфликта.
В связи с этим, они сослались на заявления, принятые Россией, Арменией и Азербайджаном 2 ноября 2008 года в Москве и 27 октября 2010 года в Астрахани. Они выразили согласие, что мирное урегулирование путем переговоров приведет к безопасности и стабильности народов региона и будет единственной возможностью для достижения согласия между ними.
Президенты Армении и Азербайджана подтвердили свою готовность стремиться к окончательному урегулированию Карабахской проблемы в соответствии с принципами международного права, Уставом ООН, Заключительным Хельсинкским актом, а также на основе совместных заявлений президента РФ Дмитрия Медведева, президента Франции Николя Саркози и президента США Барака Обамы, сделанных 10 июля 2009 года в Аквиле и 26 июня 2010 года в Мускоке.
Три страны-посредницы выразили свою поддержку президентам Армении и Азербайджана, которые находятся на пороге принятия необходимых решений. Они призвали президентов Армении и Азербайджана с новой энергией сосредоточиться на решении пока еще не согласованных вопросов и поручили сопредседателям продолжать работу со сторонами конфликта, помогая предпринимаемым ими усилиям.
Для улучшения атмосферы переговорного процесса, они призвали предпринять дополнительные шаги, направленные на укрепление режима прекращения огня и осуществление мер доверия во всех сферах.