«Պետական պարտք»–ը՝ «Կառավարության պարտք». քննարկվում է պարտք վերցնելու հնարավորությունն ընդլայնելու օրինագիծը
ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է Կառավարության ներկայացրած «Պետական պարտքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, որով առաջարկվում է «պետական պարտք» բառը փոխել «Կառավարության պարտք» բառով:
Գործող օրենքի համաձայն՝ Կառավարության և Կենտրոնական բանկի վերցրած ընդհանուր պետական պարտքը տվյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ չպետք է գերազանցի ՀՀ նախորդ տարվա ՀՆԱ-ի 60%-ը։ Իսկ եթե պետական պարտքը հասել է ՀՆԱ–ի 50%–ին, ապա սահմանափակում է դրվում բյուջեի դեֆիցիտի վրա:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը հայտնել է, որ այս նախագծով առաջարկվում է այդ սահմանափակումը կիրառել ոչ թե Կառավարության և Կենտրոնական բանկի՝ միասին վերցրած պարտքերի վրա, ինչպես գործող օրենքում է, այլ միայն Կառավարության վերցրած պարտքի։ Այսինքն, ԿԲ–ի համար ընդլայնվում է պարտք վերցնելու հնարավորությունը։
Ջանջուղազյանը նաև նշել է, որ ԵՏՄ–ում գործող մեթոդաբանության համաձայն՝ սահմանափակում նախատեսված է ոչ թե ընդհանուր պետական պարտքի, այլ պետական կառավարման հատվածի համար միայն։
–Ընդ որում՝ դա չի ներառում ֆինանսավարկային կազմակերպությունների պարտքը, կամ, մեր դեպքում, Կենտրոնական բանկի,–ասել է նա։
Նշենք, որ ՀՀ պետական պարտքն այժմ մոտենում է 5 մլրդ դոլարի սահմանագծին՝ 4.6 մլդ դոլար, ինչն անցյալ տարվա ՀՆԱ-ի մոտ 42%-ն է կազմում:
Ա. Ջանջուղազյանի խոսքերով՝ 1,5 մլրդ դոլարի պարտք ներգրավելու հնարավորություն դեռ ունեն, բայց միայն հնարավորությունը բավարար չէ. դրա համար պետք է բացատրություններ, ծրագրեր ներկայացնեն, ցույց տան վերցրած պարտքի արդյունավետությունը:
–Մենք իսկապես մոտենում ենք 60%–ի սահմանագծին, բայց ոչ արագ տեմպերով։ Մենք դեռ մի 15% էլ ունենք ավելացնելու ՀՆԱ–ի չփոփոխվելու պայմաններում,–հավելել է Ջանջուղազյանը:

В НС обсуждается законопроект о расширении возможностей по увеличению госдолга
В ходе внеочередного заседания НС Армении обсуждается представленный правительством РА законопроект о внесении поправок и дополнений в закон «О госдолге», которым предлагается изменить понятие «государственный долг» на «долг Правительства».
Согласно действующему законодательству, взятый Правительством и Центробанком РА долг не может суммарно превышать 60% ВВП прошлого года. Кроме того, при достижении госдолга 50% от ВВП на дефицит бюджета налагается ограничение в размере 3% .
Замминистра финансов РА, главный казначей Атом Джанджугазян сообщил, что данным законопроектом предлагается определять потолок госдолга не суммарным долгом Правительства и Центробанка, а лишь правительственным долгом. То есть, для ЦБ появляются дополнительные возможности для займов.
Джанджугазян отметил также, что, согласно действующей в ЕАЭС методологии, ограничение действует не на суммарный госдолг, а лишь на долг Правительства.
«Это не включает долговых обязательств финансово-кредитных организаций или, как в нашем случае, долга Центробанка», – добавил он.
Отметим, что государственный долг Армении на данный момент составляет около 4,7 млрд долларов (примерно 42% прошлогоднего объема ВВП).
По словам Джанджугазяна, всё еще сохраняется возможность для увеличения госдолга на 1,5 млрд долларов, однако «одной лишь возможности мало, так как для этого нужны объяснения, программы и обоснования эффективности уже взятого долга».
«Мы действительно приближаемся к порогу в 60%, но не слишком высокими темпами. У нас еще есть возможность для увеличения госдолга на 15% при сохранении показателей ВВП», – заключил замминистра финансов.