2020թ.–ից նոր 10-դոլարանոցի վրա կնոջ դեմք պատկերված կլինի։ Այս մասին, «ՌԻԱ նովոստի»–ի փոխանցմամբ, լրագրողներին ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեյքոբ Լյուն՝ չհստակեցնելով՝ հատկապես ով է պատկերված լինելու նոր արժեթղթին։
Այն, նախարարի խոսքերով, կարտացոլի «անցյալի հիշողություններն ու ապագայի հույսերը»։
Ներկայումս 10–դոլարանոցի վրա տպում են ԱՄՆ ֆինանսների առաջին նախարար Ալեքսանդր Համիլթոնի դիմանկարը։
Ֆիննախը հաղորդել է, որ հաշվի է առնելու ամերիկացիների կարծիքը։
«Ռեյթերի» փոխանցմամբ՝ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ամերիկյան արժեթղթին կին է հայտնվում. 1865–1869թթ. 20-դոլարանոց թղթադրամին խմբանկար էր դրոշմված, որտեղ պատկերված էր նաև հնդկացի արքայադուստր Մաթոաքան՝ ավելի հայտնի Փոքահոնթաս անվամբ։ Դոլար մետաղադրամների վրա պատկերված են եղել նաև ԱՄՆ առաջին նախագահի կինը՝ Մարթա Վաշինգթոնը, և 19–րդ դ. կանանց իրավահավասարության համար պայքարող շարժման ակտիվիստ Սյուզան Էնթոնին։
Նոր 10-դոլարանոցի վրա կին պատկերված կլինի

На новой 10-долларовой банкноте будет изображена женщина
Женское лицо появится на банкноте в 10 долларов начиная с 2020 года. Как передает РИА «Новости», об этом сообщил журналистам министр финансов США Джейкоб Лью. Он не уточнил, кто именно будет на новой купюре.
«Решение изобразить женщину на 10-долларовой банкноте отражает наши надежды на будущее и воспоминания о прошлом», – сказал Лью. Сейчас на 10-долларовой купюре печатают портрет первого министра финансов США Александра Гамильтона.
Министерство финансов сообщило, что будет собирать мнения американцев на специальных встречах с избирателями и с помощью хэштега #TheNew10 в социальных медиа.
Решение поменять дизайн банкноты было принято еще в 2013 году по различным соображениям, включая безопасность и удобство для слабовидящих, уточнил Лью.
Это не первый случай, когда женщину изображают на американской купюре, уточняет агентство «Рейтер». С 1865 по 1869 году на 20-долларовой банкноте изображалось групповое фото, в числе участников которого – индейская принцесса Матоака по прозвищу Покахонтас. На долларовых монетах изображались также супруга первого президента США Марта Вашингтон и активист движения за равноправие женщин в XIX веке Сьюзан Энтони.