Սթոլթենբերգը մեղադրել է Պուտինին պատերազմի քարոզի համար
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգի խոսքերով՝ Մոսկվան զբաղված է միջուկային զենք «շաչեցնելով»։ Արևելյան Եվրոպայում ՆԱՏՕ–ի զորքերի թվի մեծացումն էլ Մոսկվայի քաղաքականության պատասխանն է։
Սթոլթենբերգին դուր չեն եկել հատկապես միջազգային ռազմա–տեխնիկական «Բանակ–2015» ֆորումին ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինի խոսքերը։
«Մենք մեծացնում ենք մեր ներկայությունը դաշինքի արևելյան մասում՝ ի պատասխան անվտանգության նոր, փոփոխված ճարտարապետության, ի պատասխան Ռուսաստանի առավել համառ վարքագծի Ուկրաինայում։ Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք, լիովին համապատասխանում է մեր միջազգային պարտականություններին և համաձայնագրերին»,- Սթոլթենբերգի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքսը»։
«Հայտարարությունները, որոնք մենք լսեցինք նախագահ Վլադիմիր Պուտինից, միայն հաստատում են արդեն երկար ժամանակ ՌԴ որդեգրած վարքագիծը։ Ռուսաստանի պատերազմական հռետորաբանությունն արդարացված չէ. այն վտանգավոր է և ապակայունացնող դեր է խաղում»,– հավելել է Սթոլթենբերգը։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլ. Պուտինը հայտարարել էր, որ 2015–ին ռուսական բանակին ավելի քան 40 միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներ կմատակարարվեն, որոնք կկարողանան հաղթահարել ցանկացած, անգամ տեխնիկապես ամենակատարելագործված ՀՀՊ համակարգերը:
«Մենք կշարունակենք առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացնել սպառազինության մեծածավալ պետծրագրի իրականացմանը, պաշտպանական արդյունաբերության համալիրի արդիականացմանը»,–հավաստիացրել էր Պուտինը։

Генсек НАТО обвинил Путина в пропаганде войны
Москва занимается «бряцанием ядерным оружием», Как сообщает «Vesti.ru», об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенбург. По его словам, наращивание войск НАТО в Восточной Европе является ответом на политику Москвы.
В частности, Йенсу Столтенбергу не понравились слова президента России Владимира Путина на открытии международного военно-технического форума «Армия-2015».
«Мы увеличиваем наше присутствие в восточной части альянса в ответ на новую изменившуюся архитектуру безопасности, в ответ на более напористое поведение России на Украине, – цитирует Йенса Столтенберга «Интерфакс».
«Заявления, которые мы услышали от президента Владимира Путина, лишь подтверждают поведение, которого придерживается Россия на протяжении достаточно долгого времени. Эта воинственная риторика России не оправдана, опасна и играет дестабилизирующую роль», – заявил Столтенберг.
Ранее Путин заявил, что в 2015 году на вооружение российской армии будут поставлены более 40 межконтинентальных баллистических ракет, которые будут способны преодолевать любые, даже самые технически совершенные системы ПРО.
«Мы уделяли и будем уделять особое внимание реализации масштабной госпрограммы вооружения, модернизации оборонно-промышленного комплекса», – заверил президент РФ.