Թուրքիայի փոխվարչապետը չի բացառել կրկին խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելը
Թուրքիայի փոխվարչապետ ԲյուլենթԱրընչը չի բացառում, որ կրկին խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն: Թուրքական ԶԼՄ–ն նշում է, որ Արընչը վստահեցրել է՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն ամեն հնարավորը կանի կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար, բայց նաև չի բացառվում կրկին խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Թուրքիայում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Արդարություն և զարգացում»–ը ստացել էրձայների 40.9 տոկոսը, Ժողովրդա–հանրապետական կուսակցությունը՝ 25 տոկոսը, «Ազգային շարժում» կուսակցությունը՝ 16.3 տոկոսը, Ժողովրդա–դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 13.1 տոկոսը։
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արընչը չի բացառում, որ կրկին խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացվեն: Թուրքական ԶԼՄ–ն նշում է, որ Արընչը վստահեցրել է՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն ամեն հնարավորը կանի կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար, բայց նաև չի բացառվում կրկին խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Թուրքիայում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Արդարություն և զարգացում»–ը ստացել էր ձայների 40.9 տոկոսը, Ժողովրդա–հանրապետական կուսակցությունը՝ 25 տոկոսը, «Ազգային շարժում» կուսակցությունը՝ 16.3 տոկոսը, Ժողովրդա–դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 13.1 տոկոսը։

Вице-премьер Турции не исключает проведения повторных парламентских выборов
Вице-премьер Турции Бюлент Арындж не исключает проведения повторных парламентских выборов. Об этом сегодня пишет турецкая газета «Milliyet».
Арындж отметил, что правящая Партия справедливости и развития сделает все возможное для формирования коалиционного правительства, но при этом не исключается проведение повторных парламентских выборов.
Ранее президент страны Реджеп Эрдоган сказал, что готов встретиться с лидерами оппозиционных партий, которые будут представлены в парламенте страны, но лидеры партий отказались от встречи.
Напомним, что 7 июня в Турции прошли парламентские выборы, в которых приняли участие 20 политических партий. В голосовании участвовало более 53 миллионов избирателей. Правящая Партия справедливости и развития набрала 40,9% голосов избирателей, Народно- республиканская партия – 25%, Партия национального движения – 16,3%, Демократическая партия народов – 13,1%.