ՌԴ ԱԳՆ–ն արձագանքել է ԱՄՆ–ի՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ–ի ռազմական տեխնիկայի պահեստներ տեղակայելու մասին տեղեկատվությանը։
Գերատեսչությունից հայտարարել են, որ «դա հաստատում է ԱՄՆ–ի՝ դաշնակիցների հետ փոխգործակցության մեջ լինելու փաստը, և այն, որ լրջորեն որոշել են վիժեցնել 1997թ. կնքված ՌԴ–ՆԱՏՕ հիմնարար ակտը, որով դաշինքը պարտավորվել է Ռուսաստանի սահմանների մոտ ռազմական ուժեր չկենտրոնացնել»։
ԱԳՆ–ից հույս են հայտնել, որ «բանականությունը կգերակշռի, և Եվրոպան կկարողանա խուսափել վտանգավոր հետևանքներ ունեցող նոր ռազմական դիմակայությունից»։
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ–ից հայտնել էին, որ Ռուսաստանը համահունչ պատասխան կտա Արևելյան Եվրոպայում և Բալթյան երկրներում ԱՄՆ–ի և ՆԱՏՕ–ի ծանր սպառազինության տեղակայմանը։
ՌԴ ԱԳՆ–ն նախազգուշացրել է Եվրոպային

МИД России прокомментировал сообщения о том, что США намерены разместить в Европе склады военной техники НАТО, передает «Gazeta.ru».
Как заявили в ведомстве, это «подтверждает, что США во взаимодействии со своими союзниками, судя по всему, всерьез нацелились на окончательный подрыв ключевого положения Основополагающего акта Россия-НАТО от 1997 года, в соответствии с которым альянс взял обязательство не размещать существенные боевые силы на территории упомянутых стран на постоянной основе».
В МИД заявили, что надеются, что «разум возобладает и что ситуацию в Европе удастся удержать от сползания к новому военному противостоянию, которое может иметь опасные последствия».
Ранее сообщалось, что Россия будет адекватно отвечать на размещение тяжелого вооружения НАТО и США в Восточной Европе и странах Балтики.
МИД России предостерег Европу